چکاپ دوره ای برای دیابت

نکته مهمی که هر فرد دیابتی باید بداند این است دیابت از جمله بیماری هایی است که در صورت عدم کنترل نکردن آن عوارض ناگواری به همراه خواهد داشت و موجب بروز بیماری های ثانویه می شود .

پژوهش ها نشان می دهد که هرچه میزان قتد خون تان را کنترل کنید احتمال کمتری دارد که دچار عوارض و مشکلات آن شوید.

 

باید بدانیم که چه بیماری هایی دیابتی ها را تهدید می کند ؟

چکاپ دوره ای برای دیابت اینجا بیشتر خود نمایی می کند .چون بیماری های ثانویه صرفا سلامت دیابتی هایی را به خطر می اندازد که به صورت مداوم تحت کنترل نیستند .

این به معنا است که یک فرد مبتلا به دیابت مصرف به موقع دارو برایش مهم است و به حساسیت آن ها  را استفاده می کند . هر غذایی را نمی خورد وغذا خوردن آن طبق تمام دستورها و رژیم های غذایی که پزشک توصیه کرده است .به اندازه کافی تحرک دارند و همواره به شکل منظم برای چکاپ دوره ای به پزشک معالج خود مراجعه می کنند .

 

عوارض کلیوی از جمله مهم ترین این بیماری هاست

کلیه ها به عنوان یک فیلتر و تصفیه کننده ، خون را تصفیه کرده و آب اضافی و مواد زاید را از آن جدا و به صورت ادار از بدن خارج می کنند . در افراد دیابتی ، چون قند در رگ های کوچک کلیه جمع می شوند و به کلیه ها صدمه می زنند .برای فهم بهتر ،این وضعیت مثل یک چای صاف کن است که سوراخ   بزرگی در آن ایجاد شده باشد . در وضعیت تمام موادی که به طور طبیعی باید در بدن وجود داشته باشد و حفظ شود ،از طریق این تصفیه صدمه دیده و از طریق ادرار از بدن خارج می شوند . یکی از موادی که در هنگام آسیب دیدگی کلیه ها در ادرار دیده می شود پروتئینی به نام آلبومین است که در مراحل اولیه آسیب به کلیه ها در ادرار دیده می شود .

بنابراین انجام آزمایش ادرار همراه با آزمایش خون می تواند بسیار اهمیت داشته باشد .

 

آیا دیابتی که کنترل نشود باعث به وجود آمدن حمله های قلبی و فشار خون می شود ؟

یکی از اتفاق هایی که برای مبتلایان به دیابت می افتد این است که این بیماران در معرض خطر ابتلا به سفت شدن و سخت شدن دیواره رگ ها هستند که در نتیجه آن سکته قلبی و مغزی و همچنین افت گردش خون در پاها می شود .خوب است بدانیم که افزایش وزن و سیگار کشیدن می توانند این خطر را افزایش دهند ، بنابراین بسیار اهمیت دارد که افراد دیابتی از استعمال دخانیات و اضافه شدن وزن جلوگیری نمایند و همواره و به شکل منظم فشار خون خود را اندازه گیری کنند .

 

اهمیت کنترل فشار خون در افراد دیابتی

کنترل و چکاپ فشار خون بالا در افراد دیابتی برای پیشگیری از عوارض دیابت به اندازه اهمیت کنترل قند خون مهم است . به همین دلیل در چکاپ دوره ای باید کنترل فشار خون را هم در آن گنجاند و در کنترل آن دقت کافی داشت . فشارخون ایده‌آل برای این افراد شامل فشار ماکزیمم کمتر از ۱۰ و مینیمم کمتر از ۸۰ میلی‌متر جیوه است. پرهیز از مصرف غذاهای چرب و پر نمک، استفاده مداوم از سبزیجات، پیاده‌روی روزانه و مراجعه به متخصص قلب و عروق هر ۶ ماه یک بار از جمله مهم‌ترین راهکارهای پیشگیرانه است.

 

در چکاپ های دوره ای چرا باید چشم ها را هم مورد بررسی قرار داد ؟

دیابت خاصیتی دارد که از روش های مختلف چشم ها را گرفتار می کند و این می تواند از تار شدن موقتی بینایی تا مشکلات شدیدتری مثل رتینوپاتی (صدمه به لایه حساس به نور در چشم)  ظاهر می شود . هنگامی که شروع به استفاده از انسولین یا قرص های پایین آورنده قند خون می کنید ، ممکن است متوجه  شوید که دید چشم های شما تار شده است .

این امر به این دلیل است که عدسی چشم‌های شما وقتی که دچار دیابت می‌شوید، آب از دست داده و هنگامی که درمان را شروع می‌کنید، کم‌کم عدسی چشم‌تان آب را دوباره به‌دست می‌آورد . تاری دید موقتی است و بدون اینکه نیاز به درمان داشته باشد در عرض چند ماه خودبه‌خود بهبود می‌یابد. اگر این وضعیت برای شما اتفاق افتاد، قبل از اینکه برای گرفتن عینک به چشم پزشک مراجعه کنید، چند هفته منتظر شوید تا تاری دید از بین برود اما وقتی شما به مدت طولانی دچار دیابت باشید، به دلیل تجمع قند در عدسی چشم‌‌تان، مستعد ابتلا به آب مروارید (کاتاراکت) می‌شوید .

این وضعیت باعث می شود که عدسی چشم کدر شود و از عبور راحت نور از آن و ورود به چشم جلوگیری کند . البته برای آب مروارید درمان های قطعی وجود دارد با عوض کردن عدسی با عدسی پلاستیکی  می توان آن را درمان کرد ، ولی چون برای آن درمانی هست نباید در جلوگیری و پیشگیری از به وجود آمدن آن کوتاهی کرد .

مشکل شایع دیگر در بیماران دیابتی این است که رگ‌های خونی کوچک که به شبکیه خون‌رسانی می‌کنند بر اثر دیابت دچار مشکل می‌شوند . این امر احتمالاً به علت تجمع قند در دیواره رگ‌های خونی ایجاد می‌شود که آنها را ضعیف می‌کند. گاهی اوقات نیز شاهد پاره شدن مویرگ‌های چشم و ایجاد خون‌ریزی‌های کوچکی هستیم . به همین علت توصیه می‌شود که در صورت بروز کوچک‌ترین مشکل چشمی و همچنین فصلی یک بار به یک چشم پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامت چشم‌ها بررسی شود .

 

پیشگیری از زخم پای دیابتی در چکاپ های دوره ای

دیابت روی اعصاب جریان خون و اعصاب پا تاثیر می گذارد ، طوری که جریان خون پا را مختل می کند و به اعصاب پا صدمه می زند .این تغییرات پا را مستعد عوارض جدی از جمله زخم پای دیابتی می کند . در معاینات دوره ای برای دیابتی ها جریان خون و حس پاها در افراد بررسی می شود .

زخم قبلی یا تازه در انگشتان، سرد بودن، نازک شدن پوست، کبود رنگ شدن پوست، ترک‌‌های پوستی پاها و… از جمله مواردی است که در چکاپ‌های دوره‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. در عین حال، بررسی هر روزه پاها از سوی خود بیمار، استفاده از جوراب و کفش‌ مناسب در تمام طول روز و خشک‌کردن پاها بعد از حمام و استفاده از لوسیون روی پاها نه بین انگشتان مهم‌ترین راه پیشگیری توسط خود بیمار است .

Leave a reply