چرا بیماران دیابتی به قطع عضو می رسند؟

به گزارش محققین سلامت اصلی ترین علت قطع عضو و بخصوص قطع پا در جهان بیماری دیابت است. بر اساس امارها بیشترین میزان قطع عضو در مردان بالای ۶۵ سال اتفاق می افتد. این در حالی است كه تشخیص و درمان به موقع می تواند مانع از قطع عضو شود.

به نظر می رسد كه كاهش حس پاها به علت دیابت می تواند باعث گسترش زخم ها و عفونت ها در پاها شود و اگر این حالت درمان نشود ممكن است به قطع عضو بیانجامد.

كارل استیونس پروفسور بیماری های داخلی در نیویورك می گوید: “قطعا با تشخیص و  درمان و مشاهده مناسب می توان از بسیاری از موارد قطع عضو بیماران دیابتی جلوگیری كرد. افرادی كه دارای قند خون بالا هستند باید این موضوع را كاملا جدی بگیرند و حتما زیر نظر متخصصان مختلف قند خون خود را كنترل كنند و تغذیه مناسب و برنامه ورزشی صحیح داشته باشند. در صورت مشاهده هر زخم یا نداشتن حس یا مشكل گزگز كردن انگشتان یا تغیر رنگ پوست هم حتما به پزشك خود مراجعه كنند”.

بر اساس مطالعات انجام گرفته اكثریت بیماران مبتلا به دیابت حتی در كشورهای پیشرفته درك مناسبی از كیفیت بیماری و میزان ابتلای خود ندارند و در اكثر اوقات حتی زمانی كه قند خون شان تحت كنترل نیست فكر می كنند كه بیماری شان كنترل شده است. افراد مبتلا به دیابت باید بدانند كه باید به صورت مرتب زیر نظر پزشك باشند و به طور منظم قند خون شان چك شود و علائم و عوارض بیماری را بشناسند و جدی بگیرند”.

Leave a reply