در این نسخه به مسائلی راجع به پیشگیری از دیابت، بیماری های مزمن چراغ خاموش و بحث جدال بر انگیز درمان قطعی دیابت نوع ۲ توسط فردی به نام دکتر آلپرچلیک در ترکیه پرداخته شده است.

همچنین شما می توانید هم به صورت آنلاین این مجله را مطالعه نمایید و هم نسخه الکترونیکی آن را دانلود فرمایید.

بهترین رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت

این غذاها برای شما ممنوع هستند

دکتر آلپرچلیک دروغ می گوید

گول درمان قطعی دیابت را نخورید

نکته هایی که باید در مورد دیابت بدانید

بیماری مزمنی که با چراغ خاموش حرکت می کند

توصیه هایی برای آنکه دچار عوارض دیابت نشوید

دچار عوارض دیابت نشوید!

 • امیدواریم دیابتتان را مدیریت کنیم


  shahbazianدکتر بابک شهبازیان (رئیس هیات مدیره پلی کلینیک سلامت و دیابت تابان)

  در روزهای اخیر شاهد موج گسترده حضور مردم محزون در مراسم باشکوه تشيع بزرگان محبوب در عرصه هنر و ورزش هستیم که در اثر ابتلا به بیماری های صعب العلاج و متاسفانه شایع از جمع ما رخت بر بسته اند.همچنین کمپین های بزرگی در فضای مجازی مردم را به مبارزه و  چالش با انواع اين بیماری ها فرا می خواند.

  در این میان گزافه گویی نیست اگر ” دیابت ” را یکی از بزرگترین تهدید های قرن معاصر در حوزه سلامت بدانیم . آمار ها در ایران شیوع بیماری را حتی تا ۱۰% جمعیت عنوان کرده اند و کارشناسان معتقدند حداقل ۱۰% دیگر جامعه نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند

  شیوع گسترده این بیماری از یک طرف و عوارض گسترده آن(كه تقریباً تمام ارگان های بدن از قلب ، کلیه، چشم ها و پاها گرفته تا اعصاب محیطی، حفره دهان ، گوارش ، پوست و …را درگير مي كند) از طرف دیگر این ” قاتل خاموش” را به نگرانی بزرگ سلامت انسان معاصر تبدیل کرده است. دیابت آرام و آهسته به سراغ افراد می رود و در کنار عوارض پیش گفته با ایجاد ضعف در سیستم ایمنی بیمار را مستعد ابتلا به عفونت ها و سرطان می کند .از طرف ديگر هم با وجود دشواری های اقتصادی فعلي، دولت و ملت ایران بایستی ساليانه بار مالی ۱۰-۱۵ هزار میلیارد تومان کمرشکن این بیماری را نیز تحمل کند.

  شخصاً مایل نیستم از کلمه ” مبارزه” در مصاف با این بیماری استفاده کنم چرا که عنوان پر محتوای ” مدیریت” را برای این بیماری تقریباً لاعلاج را زیبنده تر میدانم. ما در سه گلوگاه مهم می توانیم این بیماری را مدیریت و مهار کنیم.نخست پیش از ابتلا به شکل کامل بیماری يا ” مرحله پره دیابت” است كه با تغییر در نگرش به زندگی، تغذیه درست و سالم ، افزایش تحرک بدنی،مقابله با پرفشاری خون و افزایش چربی خون و استفاده از برخی دارو های خفیف با تجویز پزشک می تواند مانع از بروز بیماری در مبتلایان به پره دیابت شود که همه ساله درصد قابل توجهی از آنان به بیماری مبتلا می شوند.

  گلوگاه مهم دوم بیماران دیابتی قبل از ابتلا به عوارض جدی و گسترده است، استفاده از دارو های کاهنده قند خون و انسولین، کنترل دقیق قند خون و مهار A1C در محدوده ارقام هدف و کنترل دقیق و مداوم ارگان های حساس از قبیل قلب ، کلیه، چشم ، پا و تغذیه درست و فعالیت بدنی می تواند مانع از بروز عوارض جدی و کشنده بیماری و یا کاهش ميزان بروز و شدت آن یا تأخیر در شدت بروز آن ها شود .

  گلوگاه سوم جایی است که متأسفانه بیماری عوارض خود را به جا گذاشته و به منظور پیشگیری از تبعات ناخوشایند فردی و اجتماعی درمان جدی عوارض بیماری الزامی است.

  تحقیقات گسترده در جهان نشان میدهد که بهترین و مؤثرترین شیوه مهار دیابت، درمان آن به صورت چند تخصصی با همکاری متخصصین قلب ، چشم، کلیه، پا، نورولوژی، جراح عروق، کارشناس پرستاری، تغذیه، ورزش، روانشناس و …و صد البته با هدایت و راهبری دیابتولوژیست با تجربه است.اين شيوه درمان براساس پروتکل های استاندارد و بین المللی است و در این میان طراحی یک سیستم پیگیری و مدیریت بیماری توسط تیم پرستاری و با بهره گیری از ابزار های نوین فن آوری پردازش داده ها و نیز ابزار های ارتباطی روز بسيار مهم است.در واقع اين سيستم با انتقال مسئولیت مدیریت بیماری از “بیمار ” به ” سیستم مدیریت بیماری” نقش چشمگیری در مدیریت و مهار بیماری دارد.

  نکته مهم و کلیدی دوم در اين ميان نقش انکار ناپذیر آموزش است، آگاهی از آخرین روش های درمانی ، شناخت علائم و عوارض بیماری ، نحوه درست استفاده از انسولین و داروها و عوارض دارویی آنها راهکارهای برخورداری از زندگی سالم ، آموختن نکات کلیدی روانشناختی تغییر در شیوه زندگی یا Life Style ، آشنایی با دستورات طبخ غذاهای لذیذ اما سالم ، مقابله با استرس ، افزایش انگیزه و آمادگی در مهار بیماری تنها بخشی از عناوین مهم آموزشی در این حوزه است.

  در پلی کلینیک تخصصی سلامت و دیابت تابان کمر همت بسته ایم تا با ایجاد مرکز چند تخصصی و ” بین تخصصی Inter disciplinary”

  مبتنی بر پروتکل های روز دنیا به ویژه انجمن دیابت آمریکا ( ADA) و ایجاد یک سیستم پیگیری و مدیریت بیماری توسط تیم مشاوره پرستاری، مشاوره رایگان دیابتولوژیست با تجربه و ایجاد پرونده الکترونیک تحت پروژه ” تابان کارت” و با پرداخت حق عضویت بسیار ناچیز ( معادل ۲ یا ۳ پرس غذای ناسالم فست فود در سال !)در خدمت عزیزان مبتلا یا در معرض دیابت و حتي بالاتر از آن يعني همه عزیزانی که دغدغه سلامت دارند و مایلند قبل از ابتلا به بیماری سلامت خود را تضمین کنند،باشيم .

  فلسفه مهمي كه در طراحی این کارت در نظر گرفته ایم ” تعلق به جمعیت است”.از سوي ديگر از آنجا که همه معتقدیم ” یِدالله مع الجماعٍة” در حال مذاکره با سازمان ها و مراکز مختلفی هستیم تا همه ماهه با معرفی مراکز جدید از رستوران و فروشگاه و ایرلاین گرفته تا موسسات آموزشی و صد البته خدمات درمانی این مرکز ( پلی کلینیک سلامت و دیابت تابان) تخفیفات جدی برای دارندگان کارت فراهم کنیم و هدف کوچکترمان آن است که چندین برابر رقم پرداختی برای کارت به شما برگشت داده شود، اما هدف بزرگتر کنترل بیماری با استفاده از پرونده کامپیوتری و اطلاع رسانی به موقع با تلفن ، پیامک، Email در مدیریت درمان بیماری شماست.

  در طراحی ، تهیه مطالب نو مدیریت سایت جامع پلی کلینیک تخصصی سلامت و دیابت تابان www.tabanclinic.ir از کارشناسان نخبه و بین المللی این رشته استفاده کرده ایم و تلاش ما این است تا محتوای سایت هر روز ” نو” شود . مراجعه مکرر و مشاوره دائمی شما با این سایت می تواند مصدق مدعای ما باشد. برای آگاهی از عناوین بسیارگسترده و متنوع کلاس های آموزشی پلی کلینیک از عناوین بنیادی بیماری و مطالب پیش گفته گرفته تا دیابت و بارداری ، دیابت درسفر ، مشکلات جنسی و دیابت ، دیابت و تعهد به درمان و … حتماً به این سایت مراجعه کنید

  در نهايت هم باید به نشریه حاضر اشاره کنم؛يعني نشريه ” زندگی با دیابت ”

  در تهیه اين ماهنامه الکترونیک از بهترین و معتبر ترین مقالات بین المللی در این حوزه ، استفاده می شود.انچه مي بينيد شماره لول نشريه است كه در صفحات كمتر اماده شده است اما در شماره هاي بعد اين مجله را پربارتر و متنوع تر و با مطال متنوع تر در حيطه هاي سلامت و پزشکی ( البته “همه فهم”) و البته در حيطه سبك زندگي از دستور طبخ غذای دیابتی تا ورزش های مناسب ، اخبار روز و …برای شما فراهم می کنيم.

  نویسندگان و مترجمین این نشریه همگی حرفه ای هستند و شما مطالب روز و علمی پزشکان حاذق مجموعه را با قلم شیوا و فارسی پاکیزه نویسندگان حرفه ای شاهد خواهید بود.البته به دلیل هزینه های هنگفت چاپ و نشر و کاغذ، فعلاً نشریه را الکترونیک تهیه می کنیم اما صمیمانه از شما می خواهیم با حمایت از این کار بزرگ شرایطی فراهم کنیم تا به زودی نسخه چاپی آن برای استفاده سالمندان و کسانی که دسترسی به کامپیوتر ندارند فراهم شود.

  وظیفه دارم از دکتر امیر صدری پزشک فرهیخته و ژورنالیست متعهد کشورمان که سر دبیر نشریات و مجلات پزشکی و غیر پزشکی سر شناسی بوده و هست و از دکتر حسین سلمان زاده مدیرعامل پلی کلینیک تخصصی سلامت و دیابت تابان و تمام مدیران ، پزشکان و پرسنل مسئولیت شناس مجموعه در جهت تحقق آرزوی بزرگمان در خدمت به سلامت مردم پاک و شریف این سرزمین ازصمیم قلب قدردانی و سپاسگذاری کنم .

  تا شماره بعدی حق پناه شما باد

 • برای افزایش آگاهی مبتلایان به دیابت


  دکتر-حسین-سلمانزادهدکتر حسین سلمان زاده (مدیر عامل پلی کلینیک سلامت و دیابت تابان)

  چند سال پیش بود وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی آماری منتشر کرد که بر اساس آن حدود ۱۰ درصد از افراد جامعه مبتلا به بیماری دیابت هستند یا قند خون بالایی دارند،اخیرا هم آمار ارائه شده حاکی از این است که در ایران حداقل شش ملیون نفر بیماری دیابت دارند یا در شرف ابتلا به آن هستندو جالب اینکه نیمی از آنها از بالا بودن قند خون شان آگاه نیستند.

  بررسی های مختلف در سرتاسر  جهان نشان داده که بیمار مبتلا به دیابت باید از جهات مختلف مورد بررسی قرار گیرند و از نظر سلامت قلب، پاها و چشم، کلیه و …معاینه شود. علاوه بر این بیمار باید در نحوه تغذیه اش تغییراتی را ایجاد و فعالیت های ورزشی را شروع کند و بطور کلی شیوه زندگی اش را تغییر دهد. به همین دلیل بود که با همکاری شماری از بهترین متخصصان ایران تصمیم به تاسیس مرکزی گرفتیم که متخصصان مختلف پزشکی  در آن حضور داشته باشند تا ضمن درمان و کنترل بیماری، دیابت را مدیریت کنند.فردی که به  دیابت مبتلا می شود باید یاد بگیرد چطور با این بیماری زندگی کند، از عوارض بیماری تا حد امکان دور باشد و دیابت برای او حداقل عارضه را ایجاد کند. پلی کلینیک تخصصی سلامت و دیابت تابان را به عنوان اولین مرکز خصوصی برای بیماران دیابتی، مبتلایان به چاقی و بیماران فشار خون راه اندازی کردیم که خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شد و در حال حاضر بیش از ده ها هزار مراجعه کننده داریم.

  خدمات پلی کلینیک سلامت و دیابت تابان

  در این مرکز تمام خدماتی که یک بیمار مبتلا به دیابت نیاز دارد، در دسترس قرار دارد.  متخصصان غدد، قلب، چشم، تغذیه، کلینیک تخصصی پا، کلینیک دندانپزشکی، کلینیک طب ورزشی، بخش های پاراکلینیک مانند آزمایشگاه،رادیولوژی، بخش آلرژی و ژنتیک و انواع تخصص های مختلف در بخش های داخلی مانند بیماری های کلیوی، عفونی ،نفرولوژی، ارولوژی و … در این مجموعه وجود دارند و تمام مسائلی که یک بیمار دیابتی ممکن است با آن روبرو شود را تحت پوشش قرار می دهند.

  خدمات مختلف برای سایر بیماران

  موضوع اصلی کار این مرکز ارائه خدمات به بیماران دیابتی است اما عنوان مجموعه “سلامت و دیابت” است و افراد مختلف برای چکاپ سلامتی، اطلاع از وضعیت پزشکی و فیزیک بدن و درمان بیماری های مختلف از جمله بیماری های زنان، گوارش، چشم، قلب، نفرولوژی و… می توانند به این پلی کلینیک تخصصی مراجعه کنند. کلینیک های فوق تخصصی پوست، مو و زیبایی، دندانپزشکی، آلرژی، طب ورزشی، فیزیوتراپی و…هم مانند سایر بخش ها خدماتشان را به افراد مختلف ارائه می دهند. ضمن اینکه در این پلی کلینیک مرکزی راه اندازی شده که مواد غذایی سالم برای بیماران دیابتی یا سایر افراد را در اختیار آنها قرار می دهد.در آینده نزدیک قرار است مرکز درمان نازایی هم در کلینیک سلامت ودیابت تابان راه اندازی شود. این مرکز  تحت پوشش بیمه های خدمات درمانی، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح قرار دارد و قرار است در آینده خدمات مان را به صورت شبانه روزی ارائه می دهیم.

  یکی از اهداف این مرکز آموزش و بالا بردن سطح اطلاعات مراجعه کنندگان و بیماران است که برگزاری کلاس های اموزشی و تهیه بروشورهای اطلاع رسانی و حالا مجله “دیابت و زندگی” در راستای این هدف قرار دارد. امیدواریم با بالاتر بردن سطح اگاهی مردم از شمار مبتلایان به دیابت بکاهیم و زندگی سالم تر و بدون عارضه ای را برای مبتلایان به دیابت فراهم کنیم.همیشه آموختن و دانستن باعث می شود که فرد بهتر و مناسب تر بیماری اش را کنترل کند و کمتر در معرض عوارض بیماری قرار بگیرد.

 • بیماری مزمنی که با چراغ خاموش حرکت می کند


  بیماری-چراغ-خاموش-دیابت-300x225نكته هايي كه بايد در مورد ديابت بدانيد

  دكتر امينی

  بر اساس آمارها حداقل ٤٠٠ ميليون انسان در سرتاسر جهان به ديابت مبتلا هستند.نماد روز جهانی دیابت یک حلقه ابی رنگ است. در همه فرهنگها دایره نماد زندگی و سلامت است و رنگ ابی هم منعکس کننده اسمان است و رنگ پرچم سازمان ملل متحد نیز هست.دیابت بیماری مزمن،پرهزینه،ناتوان کننده و همراه با عوارض گوناگون است که خطرات جدی برای انسان ها و نيز دولت ها و حتي كل جهان است.

  اصلا بيماري دیابت چیست

  دیابت به بالا بودن مداوم قند خون گفته می شود که به دلیل اختلال در عملکرد غده لوزالمعده بدن یا هورمون انسولین ایجاد می شود.

  دیابت نوع یک

  دیابت نوع یک که قبلا دیابت وابسته به انسولین  خوانده  می شد معمولا در افراد زیر ۳۰ سال رخ می دهد و به علت تخریب سلول هاي تولید کننده انسولین در لوزالمعده ایجاد می شود که متعاقب ان در افراد مبتلا به اين حالت انسولین يا اصلا تولید نمی شود یا  به مقدار خیلی کم تولید می شود و برای جبران كمبود انسولين اين گروه از بيماران باید انسولین دریافت کنند .

  دیابت نوع دو

  در دیابت نوع دو انسولین در بدن فرد ساخته می شود ولی به علت مقاومت سلول هاي بدن به انسولین در كل بدن به نحو موثری از اين انسولين استفاده نمی شود و به مرور زمان هم میزان توليد انسولين کاهش پیدا می کند.

  نشانه های دیابت

  دیابت معمولا یک بیماری بی سرو صدا است (بجز دیابت نوع یک که شروع پر سرو صدائی دارد)به همين دليل معمولا با عوارض و اسیبهای ناشی از افزایش قند خون در بدن است كه بيماري خودش را آشكار مي كند.

  علائم هشدار دهنده ابتلا به دیابت عبارتند از:

  تکرر ادرار ، تشنگی زیاد ، افزایش گرسنگی ، خستگی  ،گزگز دست ها، تاخیر در بهبودی زخمها و تاری دید

  عوامل خطر ساز و مستعد کننده ابتلا به دیابت

  • منظور عوامل مستعد کننده دیابت است که به طور كلي عبارتند از:
  • سابقه خانوادگی دیابت
  • چاقی  و افزایش وزن
  • عدم انجام فعالیت بدنی در حد مناسب
  • رژیم غذائی غیر بهداشتي
  • فشار خون  و چربي خون بالا
  • سابقه ابتلا به دیابت بارداري

  پیشگیری اولیه

  دیابت نوع فعلا یک قابل پیشگیری نیست اما مطالعات و پژوهش ها نشان مي دهد كه داشتن وزن مناسب و انجام فعالیت بدنی متوسط مانع از بروز دیابت نوع دو می شود.فدراسیون بین  المللی دیابت پیشنهاد می کند که در برنامه روزانه همه  افراد بالغ  ۳۰  دقیقه ورزش مثلا پیاده روی تند، شنا، دوچرخه سواری یا دراز و نشست لحاظ شود .ثابت شده است كه انجام این فعالیتها خطر بروز دیابت نوع دو را به میزان ۳۵-۴۰  درصد کاهش می دهد

  یکی از بهترین روشهای پیشگیری از ديابت ،غربالگری و شناسایی افراد در معرض خطر(دارای عوامل مستعد کننده دیابت) است.غربالگری با اندازه گیری قند خون ناشتا انجام می شود که به تمام افراد بالای ۴۵ سال توصیه می شود و در صورت طبيعي بودن قند خون هر سه سال تکرار می شود و درافرادی که عوامل مستعد کننده دیابت را دارند از سنین پایینتر و با فواصل کمتر توصیه می شود

  عوارض بلند مدت دیابت

  • درگیری قلبی –عروقی:باعث افزايش احتمال ابتلا به مشكلات جدي قلبي و عروقي مي شود
  • درگیری کلیه ها: دفع نوعی پروتیین در ادرار به نام آلبومین و در ادامه نارسایی کلیه ها
  • درگیری چشمی: آب مروارید،أب سیاه و از همه مهمتر ایجاد تغییراتی در شبکیه چشم
  • درگیری اعصاب محیطی: درد ،گزگز یا فقدان حس در پاها
  • افزایش استعداد ابتلا به عفونت یا زخم در پاها
  • علایم گوارشی نظیر سیری زودرس یا سنگینی سر دل،تهوع،استفراغ،اسهال،یبوست
  • علایم ناشی از کاهش فشار خون وضعیتی مانند سر گیچه به هنگام برخاستن
  • عفونت مکررمثانه به دلیل اختللال در تخلیه ادرار
  • اختلال در عملکرد جنسی
  • زخم پای دیابتی: به علت فقدان حس در پاها و درگیری عروق خونی پاها

  راههای پیشگیری از بروز عوارض بلند مدت دیابت

  • مراجعات منظم به پزشک دیابت
  • اندازه گیری و ثبت منظم قند خون
  • مصرف منظم داروها
  • داشتن برنامه غذایی مناسب
  • ورزش به ميزان مناسب
  • کنترل چربی و فشار خون
  • ترک استعمال سیگار
  • معاینه روزانه پاها
  • مراجعات سالیانه جهت بررسی درگیری قلبی،کلیوی و چشمی و ساير عوارض احتمالي

  درمان دیابت نوع یک

  درمان قطعی دیابت نوع یک انسولین تزریقی است.انسولین تزریقی به همراه رژیم غذایی و فعالیت بدنی، قند خون را متعادل می کند.جهت تنظیم مقدار و نحوه تزریق انسولین، برنامه ریزی دقیق و نظارت پزشک ضروری است.

  درمان دیابت نوع دو

  گاهی دیابت نوع دو با رژیم غذایی و ورزش به خوبی قابل کنترل است. در مواردی كه با صلاحدید پزشک معالج، مصرف دارو لازم است دارو می تواند به شکل قرص های خوراکی پایین آورنده قند خون یا انسولین باشد.

  افت قند خون

  افت قند خون به قند خون کمتر از ۷۰میلی گرم در دسی لیتر گفته می شود. بیمارانی که تحت درمان با انسولین یا برخی قرص های خوراکی پايين آورنده قند خون هستند ممکن است دچار این مشکل شوند.علایم افت قند خون مي تواند شامل عصبانیت، ضعف و بی حالی،عرق سرد و مرطوب،تپش قلب،رنگ پریدگی، احساس گرسنگی بیش از حد و یا خستگی، لرزش اندامها، تاری دید،کابوس شبانه،گزگز دور لب و سر درد باشد. اگراين حالت به موقع درمان نشود ،ممکن است در اثر نرسیدن یا کم رسیدن قند به مغز،عواقبی نظیر اختلال تمرکز ،احساس گیچی،خواب آلودگی،تشنج و بیهوشی در پی دلشته باشد.

  برای بالا بردن سریع قند خون باید یک ماده قندی سریع الاثر مانند نصف لیوان آب میوه یا دیگر مایعات شیرین یا سه قطعه آب نبات یا دو حبه قند یا یک قاشق عسل مصرف کنید.۱۵ دقیقه پس از مصرف ماده قندی سریع الاثر ،،قند خون خود را اندازه گیری کنید.در صورتی که میزان آن کمتر از ۷۰میلی گرم در دسی لیتر بود،مجددا یک ماده قندی سریع الاثر مصرف کرده و ۱۵ دقیقه بعد قند خون را اندازه گیری کنید.اگر همچنان پایین بود به پزشک مراجعه کنید.

  پیگیری درمان

  از آنجا که دیابت یک بیماری مزمن چند ارگانی است لذا جهت کنترل بیماری ، پیشگیری از عوارض  ، ارایه آموزشهای لازمه به بیماران و بالا بردن کیفیت زندگی آنها نیاز به یک تیم تخصصی شامل پزشکان ،متخصصین تغذیه و ورزش وپرستاران مجرب است  تا پیگیری درمان به بهترین شکل انجام گیرد لذا توصیه می شود که بیماران پس از تشخیص دیابت تحت نظر این کادر درمانی قرار بگیرند تا ابتدا معاینات اولیه و شناسایی عوارض ایجاد شده و درمان صحیح انجام شده کنارش برنامه غذایی  و آموزشهای کامل در اختیار بیماران قراربگیرد و سپس هر سه ماه جهت کنترل قند خون و سالانه جهت شناسایی عوارض جدید موردپیگیری قرار بگیرند.

 • گول درمان قطعی دیابت را نخورید


  دکتر-آلپرچلیکدکتر آلپرچلیک دروغ می گوید

  این روزها بسیاری از بیماران دیابتی جذب تبلیغ های پرشمار یک شبکه ماهواره ای شده اند که نوید درمان قطعی بیماری دیابت را می دهد.یک پزشک ترکیه ای ادعا می کند که با یک جراحی همه بیماران مبتلا به دیابت را درمان می کند،متاسفانه بسیاری از ایرانی ها هم فریب این نمایش رسانه ای را می خورند و این گونه می شود که تا شش ماه بعد کلینیک آقای دکتر آلپرچلیک وقت پذیرفتن مریض جدید ندارد و هر روز سه یا چهار بیمار ایرانی با هزینه های کلان (بین سی تا پنجاه هزار دلار)جراحی را انجام می دهند که واقعا اکثریت آن ها را درمان نمی کند.متاسفانه بسیاری از مراجع علمی ایران پاسخ مناسب را به این جنجال ریانه ای نداده اند و روشنگری های لازم را انجام نداده اند.متاسفانه بسیاری از مردمی که گول این تبلیغ را خورده اند از خود نپرسیده اند که اگر این شیوه درمان قطعی دیابت است چرا در هیچ یک از کشورهای پیشرفته جهان از آن استفاده نمی شود و چرا در خود ترکیه هیچ فرد دیگری اقدام به انجام آن نمی کند؟

  پلی کلینیک تخصصی دیابت و سلامت تابان با توجه به وظیفه خود در گسترش آگاهی عمومی مردم ایران نسبت به بیماری دیابت با بسیاری از متخصصان غدد ایران در این زمینه گفتگو کرد  که در زیر آن ها را می خوانید.

  ماحصل نظرات تمام اساتید این بود که جراحی که توسط دکتر ترکیه ای انجام می شود جراحی است که برای کاهش وزن بیماران بسیار چاق انجام می شود و تنها در این گروه از بیماران ممکن است دیابت را درمان کنند.در ضمن این جراحی سال ها است که برای بیماران با اضافه وزن بالا در ایران انجام می شود و هزینه انجام آن در ایران چندین برابر کمتر از ترکیه است

  امیدواریم از این به بعد ایرانیان فریب این بازی های تبلیغاتی و ریانه ای که پشت لباس علم و دانش پنهان می شوند را نخورند

  دکتر علیرضا استقامتی فوق تخصص غدد و دبیر گروه انجمن های پزشکی وزرات بهداشت 

  وقتی کسی ادعا می کند یک روش درمانی برای بیماران دیابتی نوع ۲ درمانی قطعی است، مثل این است که ادعا کند می تواند ۴و نیم میلیون بیمار دیابتی نوع ۲ را با این روش جراحی تحت مداوای قطعی قرار دهد. یعنی باید حدود  ۳۵۵ میلیون عمل جراحی در جهان صورت بگیرد تا همه درمان شوند.آیا این مساله امکان پذیر است ؟ این ادعا نمی تواند به این شکل صحیح باشد و افرادی که این تبلیغات را می بینند باید پیش خود فکر کنند که آیا این ادعا به این شکل شدنی است؟

  اصل موضوع گتا حدود کمی صحیح است و در واقع تنها بخش کوچکی از واقعیت است .یعنی بر اساس آخرین مطالعات انجام شده این جراحی فقط برای افراد بالغ خیلی چاق با نمایه ی توده ی بدنی بیش از ۳۵ که دیابت نوع ۲ نیز دارند مناسب است.

  در ضمن افرادی که تحت این جراحی قرار گرفته اند باید در تمام طول عمر تحت نظارت مداوم پزشکی باشند و این طوری نیست که با انجام با این عمل جراحی فرد از بهبودی کامل برخوردار شود.در مورد این شیوه باید گفت که فریب های زیادی در این تبلیغ وجود دارد و نباید گول این تبلیغات پرشمار را خورد.

  دکتر اسدالله رجب رئیس انجمن دیابت ایران

  در این تبلیغ تلویزیونی و ماهواره ای سعی می شود تا بیماران از سراسر دنیا به کشور ترکیه که این نوع جراحی در آن صورت می گیرد، جذب شوند. اما باید بگویم این جراحی، تنها مختص کسانی است که میزان شاخص توده بدنی (BMI)(میزان وزن به کیلوگرم تقسیم بر قد بر مبنای متر به توان دو) آنها بالای ۴۰ است ،یعنی چاقی سبب بروز بیماری دیابت در آنها شده است و راه حل غیرجراحی برای کاهش وزن و رفع چاقی آنها وجود ندارد، در این افراد می توان با جراحی و برداشت چربی های زاید به درمان دیابت آنها کمک کرد اما نمی توان بیماری آنها را به طور کامل درمان کرد.این گروه از بیماران برای رفع بیماری دیابت خود می توانند این جراحی را انجام دهند و منعی برای آنها وجود ندارد. حتی در افراد دیابتی که علاوه بر چاقی برخی عوامل دیگر هم در ابتلای آنها به این بیماری نقش داشته است، این جراحی می تواند به کاهش شدت بیماری آنها تا حدودی کمک کند اما نمی تواند آن را به طور قطع درمان کند. جراحی هایی که در شبکه های ماهواره ای از آنها به عنوان درمان قطعی دیابت نام برده می شود نیز در واقع برای کاهش وزن و رفع چاقی مفرط است و درمان قطعی برای دیابت به شمار نمی رود. در حالیکه در این تبلیغات ادعا می شود که با این جراحی، دیابت به طور قطع درمان می شود که این تبلیغ درست نیست.در ضمن باید گفت که این جراحی برای افراد با وزن بالا در خود ایران توسط بهترین متخصصان با هزینه ای بسیار کمتر از آنچه این گروه در ترکیه اخذ می کنند انجام می شود.

  دکتر محمد رضا مهاجری تهرانی، فوق تخصص غدد

  این تبلیغ تلاش دارد تا وانمود کند که این کار برای نخستین بار در ترکیه انجام شده در حالی که موارد زیادی در داخل ایران به دلیل چاقی مفرط نیز تحت عمل جراحی قرار گرفته اند که بعد از جراحی امکان  کنترل قند خون آنها بهتر فراهم شد.

  دکتر امیر ضیایی ،فوق تخصص غدد

  این روش جراحی تنها مختص بیماران تیپ دو دیابت دچار اضافه وزن شدید و خیلی چاق است و اگر پزشکی ادعا می کند که می تواند دیابت تیپ یک را با جراحی درمان کند باید به سخنان وی شک کرد .اما در تبلیغ ماهواره ای دختر بچه ای کم سن و سال نشان داده می شود که یعنی مبتلا به دیابت تیپ یک است و این دروغ آشکار می تواند خانواده های زیادی را برای انجام این کار ترغیب کند.

 • چرا دیابتی ها در معرض خطر قطع پا قرار می گیرند؟

  توصیه های بهترین پزشکان ایران برای حل مشکل پای دیابتی!

  آناهیتا درودیان

  یکی از مشکلات جدی افراد مبتلا به دیابت مشکلات عروقی اندام ها است که در صورت کنترل نشدن و درمان نشدن باعث بروز مشکلات جدی می شود.در واقع پای دیابتی یکی از مشکلات شایع و آزاردهنده در افرادی است که قندخون کنترل شده ندارند و مدت ها درگیر بیماری دیابت بوده اند.اما نگران نباشید،این مشکل را می توان با همکاری متخصصان شاخه های مختلف پزشکی حل کرد.با گروهی از بهترین پزشکان ایران این مشکل مطرح کرده ایم و از آن ها خواسته ایم که این مشکل را از جنبه های مختلف بررسی کنند و راهکارهای شان برای کنترل آن را ارائه دهند.


  دکتر-سعید-کلباسیدكتر سعيد كلباسي، فوق تخصص غدد و عضو هيئت علمي دانشگاه

  بيماران ديابتي در معرض خطر مشكلات پا را مي توان به ۴ زيرگروه تقسيم كرد:

  ۱-افرادی که در معرض خطر نیستند اما بايد تحت نظر باشند.

  در این افراد، حس پا از بین نرفته است. این افراد باید سالیانه توسط كلينيك های تخصصی پا ویزیت شوند. آموزش بیمار برای کنترل دیابت، ‌توقف سیگار‌کشیدن و تهیه کفش مناسب برای آن ها ضروری است.

  ۲-افرادی که  در معرض خطر کمی ‌هستند.

  در این افراد حس پاها از دست رفته است، ولی هنوز زخمی‌در پاها ندارند. این گروه هر شش ماه یک بار باید توسط كلينيك پا ویزیت شوند. آموزش به بیمار جهت مشاهده و بررسی روزانه پاها، مراقبت از پاها و پوشیدن تدریجی یک کفش نو و معاینه کفش از نظر مناسب بودن از اهمیت زیادی برخوردار است.استفاده از یک کفی طبي مناسب جهت محافظت کف پا توصیه می شود.

  ۳-افرادی که  در معرض خطر متوسط هستند.

  در این افراد حس پا از دست رفته است. به علاوه در آن ها تغییر شکل پا و یا محدودیت حرکت مفاصل پا وجود دارد. این افراد هر سه ماه یکبار باید توسط پزشک معاینه شوند.  این گروه باید از کفش های طبی طراحي و ساخته شده توسط كلينيكها، که با بد شکلی پای آنها تطبیق داده شده است و فضای کافی برای انگشتان دارد، استفاده نمایند. طول کفش این افراد باید ۴ تا ۱۶ سانتیمتر بزرگ تر از طول پا باشد.

  توصیه مهم :هرگز با پای برهنه راه نروید. از پوشیدن دمپایی و صندل در بیرون از منزل نیز اجتناب کنید

  ۴-افرادی که در معرض خطر شدید هستند.

  این افراد حسی در پا ندارند و سابقه زخم قبلی در پا دارند. این افراد هر یک تا دو ماه باید به کلینیک پای دیابتی مراجعه نمایند. بیمار باید در تمام اوقات به پوشیدن کفش مناسب ادامه دهد.


  دكتر مسعود مهرپور فوق تخصص داخلی اعصاب-
  عضو هيئت علمي دانشگاه:

  مشکل نوروپاتی محیطی كه در ۵۰ درصد بيماران ديابتي ديده مي شود، شرایطی است که در آن به علت تحلیل پیشرونده اعصاب محیطی –به خصوص در ناحيه پا- نقص حسی و حرکتی ایجاد می شود.

  وجود زخم های مزمن در پا یکی از عمده ترین مشکلات بیماران دیابتی است. کاهش حس همراه با افزایش فشار مهم ترین فاکتورها در ایجاد زخم های کف پایی در این افراد به شمار می آیند. اکثر زخم های کف پا در افراد دیابتی در نتیجه اعمال  فشار دائم یا مکرر بر پا در حین راه رفتن ایجاد می شوند. به علت از بین رفتن حس فرد به هنگام آسیب پوستی قادر به انجام واکنش مناسب و به موقع در جهت بهبود یا پیشگیری از آسیب بیشتر نیست . به همین دلیل بیماران دیابتی در معرض خطر بالایی از گسترش زخم- به خصوص در ناحیه زیر نوک انگشت ها و بندهای کوچک پا– قرار دارند. زخم ها در نواحی از کف پا که فشار بالاتری را تحمل میکنند (اغلب در ناحیه جلوی پا و یا انگشتان) رخ می دهند.یک جراحت یا عفونت هر چند جزئی در فرد دیابتی می تواند منجر به شرایط مخاطره انگیزی شود که حتی ممکن است به قطع پا ختم شود.


  دکتر-مسعود-مهرپروردكتر محمود بهرامي زاده، دكتراي تخصصي ارتز (ارتوپدي فني)
  و عضو هيئت علمي دانشگاه

  اصولابهترين روش براي داشتن پاي سالم  در افراد ديابتي انجام مراقبتها و رسيدگي هاي لازم در اين بيماران است. مراقبتهاي پيشنهادي براي اين بيماران شامل موارد زير است:

  • شستشوی روزانه پاها با آب ولرم و صابون ( جهت احتیاط بهتر است فرد دیگری هم دمای آب را کنترل نماید) و خشک کردن آن ها با یک حوله سفید بخصوص لای انگشتان.
  • بررسی روزانه لای انگشتان پا و جستجوی ترک و زخم دربین آنها.
  • بررسی روزانه از کف پاها و درصورت لزوم استفاده از یک آینه جهت بهتر دیدن کف پاها.
  • چرب کردن مکرر کف و روی پاها و نواحی خشک به جز لای انگشتان با استفاده از پماد مخصوص.
  • کوتاه کردن ناخن پاها با سوهان.درصورت استفاده از ناخن گیر هرگز گوشه های ناخن را بیش از اندازه کوتاه نکنید. این کار می تواند منجر به فرورفتن تدریجی ناخن در گوشت بشود.
  • هر روز جوراب تمیز بپوشید.
  • از پوشیدن دمپایی و صندل طبی در بیرون از منزل اجتناب کنید.
  • موقع خرید کفش جدید حتما لنگه های هر دو پا را در حالت ایستاده امتحان کنید.
  • همیشه کفش نو را چند ساعت در روز و در منزل به پا کنید، پس از اینکه قالب پاهایتان را پیدا کرد و مطمئن شدید باعث تاول و زخم در پاهایتان نمی شود، با آن بیرون بروید.
  • از آویزان کردن پاها به مدت طولانی پرهیز کنید. مثلا”حین سوار شدن به اتوموبیل، هواپیما، قطار و … سعی کنید درهر ساعت ۱۰ دقیقه قدم بزنید و یا با حرکات انقباضی، عضلات ساق هایتان را حرکت دهید.
  • هرگز با تیغ یا چاقو به جان پینه ها یا برآمدگی های پوستی روی پاهایتان نیفتید.
  • هرگونه خراشیدگی یا زخم در پوست را به پزشکتان گزارش دهید.
  • بیش از یک جوراب پای تان نکنید چون می تواند باعث ایجاد تاول در پای شما بشود.
  • چهار زانو ننشینید.
  • حتمااز دستگاههاي اسكن پا براي ارزيابي نحوه توزيع نيروها و فشارهاي كف پايي استفاده نماييد.
  • استفاده از كفي هاي طبي مناسب و طراحي شده براي توزيع نيروها و فشارهاي كف پايي یک اقدام مهم است
  • استفاده از كفشهاي طبي ديابتي كه مطابق با پاي بيماران ديابتي و بر اساس اسكن كف پايي طراحي و ساخته مي شود.


  دکتر-بدوحیدكتر بدوحي جراح و عضو هيئت علمي دانشگاه:

  بيماران ديابتي که بیش از ۱۰ سال دیابت داشته اند،کنترل قند خون ضعیفی دارند، به متخصصين مربوطه مراجعه نمي کنند،و دچار عوارض قلبی عروقی، چشمی یا کلیوی ناشی از دیابت هستند مستعد زخم پاي ديابتي هستند.

  به طور كلي عوامل زير خطر قطع عضو اين بيماران را افزايش مي دهد:

  •  از دست دادن حس و نروپاتي محيطي
  • تغییر در بیومكانیک پا
  • افزایش فشار بر پا و ایجاد میخچه و کالوس(قرمزی و خونریزی در زیر پینه(
  • بونیون(برآمدگی غیر طبیعی بر روی سطح داخلی اولین استخوان بند انگشت که همراه با تشکیل بورس بوده و موجب جابجایی انگشت بزرگ پا می‌شود) یا تغییر شکل استخوان انگشتان پا
  • بیماری عروق محیطی (کاهش یا نبودن نبض(
  • آسیب جدی به ناخن انگشتان پا

  دكتر سعيد رضا مهرپور فوق تخصص ارتوپدي و عضو هيئت علمي دانشگاه

   

  براي درمان زخم ديابتي مي توان روش هاي زير را بكار برد:

  • بالا نگه داشتن اندام (اگر علائم کاهش خونرسانی وجود ندارد)، ‌تجویز آنتی بیوتیک، راه رفتن با وسیله کمکی (جهت عدم تحمل وزن روی اندام مبتلا) یا استفاده از گچ‌گیری اندام
  • آب درمانی و برداشتن نسوج مرده از اطراف زخم و استفاده از كفشهاي طبي مناسب زخم.
  • استفاده از بتادین و پراکسیدهیدروژن مستقیمً روی زخم ممنوع است و در صورت صلاحدید پزشک به صورت رقیق شده جهت ضدعفونی اطراف زخم به کار می‌روند.
  • استفاده از اکسیژن پر فشار
  • بیماران دچار نوروپاتی، با استفاده از کفش های پیاده‌روی یا کفش های طبی که به صورت بالشتکی برای پا عمل می نمایند و فشار را مجددا توزیع می کنند، درمان می شوند.
  • بیماران دچار بدشکلی و تغییرات استخوانی، به کفش هایی با عرض یا عمق اضافه تر نیاز دارند.
  • كفشهاي طبي و مخصوص با استفاده از مكانيسمهاي مختلف به توزيع فشار در نقاط مختلف كف پا اقدام می کنند. اين كفشها كه براي بيماران ديابتي به صورت كاملا تخصصي طراحي و ساخته مي شوند بر اساس اطلاعات دست آمده از وضعيت پاي اين بيماران با استفاده از دستگاه اسكن فشار كف پايي تهيه مي گردند.
  • استفاده از روش گچ گیری با تماس سرتا سری (TCC) یکی از رایج ترین روش ها جهت تسهیل در بهبود زخم های نروپاتیک است. در این روش توسط گچ گیری از کف پا و ساق پا و پد گذاری کامل ، نیروهای فشاری کف پا در تمام سطح تماسی پخش می شوند و در نتیجه نیروهای وارده بر واحد کف پا کاهش می یابند. روش گچ گیری معمولا در افراد دیابتی نوع A -که دچار زخم های عمیق نیستند- مورد استفاده قرار میگیرد.


  دکتر-محمد-حسین-تقی-پوردكتر محمد حسين تقي پور، داروساز

  تا کنون درمان قطعی برای نوروپاتی دیابتی شناخته نشده است . اما آنچه قطعا مشخص شده این است که اگر قند خون کنترل شود هرگز وضعیت از آنچه هست بدتر نمی شود.

  از آنجا که نوروپاتی دیابتی ( آسیب به اعصاب ) معمولاً مرحله به مرحله رخ می دهد درمان آن نیز متفاوت خواهد بود در بعضی عوارض درمان دارویی موثر است ودر عوارضی مانند بی حسی شاید مراقبت فیزیکی،استفاده ازکفش مناسب فیزیوتراپی وماساژ وبهبود خونرسانی پا موثرترین درمان ممکن است. در نوروپاتی دیابتی بیشتر آسیب به شاخه های حسی اعصاب محیطی وارد می شود . بیماران از سوزن سوزن شدن و گرفتگی (کرامپ) در دست ها و پاها شکایت دارند که معمولا موقتی بوده ،شبها تشدید می گردد و متناوباً رخ می دهد. در مرحله بعدی دردها بیشتر و شدیدتر و طولانی تر می شود و در نهایت بعلت آسیب شدید عصب دچار فقدان حس در پاها می شوند . گرچه این علائم  وعوارض ممکن است در همه بیماران یکسان نباشد اما این مسئله به طور شایعی در بیماران دیابتی رخ می دهد . فقدان حس در پاها باعث می شود فرد به طور مکرر به پاهایش آسیب و ضربه بزند و در صورت عدم رسیدگی ومراقبت لازم منجر به زخم ونهایتا باعث قطع عضو گردد.

  براساس علائم وشرایط  بیمار وبیماری وبا توجه به نظر پزشک معالج از چند گروه داروها در این عارضه استفاده می گردد.

  درد ناشی از نوروپاتی دیابتی بعضی مواقع بوسیله استفاده از داروهای ضد افسردگی وضد صرع کاهش می یابد.برای مثال دولکستین (سیمبالتا) یکی از داروهای ضد افسردگی است که باعث کاهش درد پای ناشی از نوروپاتی دیابتی می شود.داروهای ضد افسردگی موسوم به داروهای سه حلقه ای مانند نورترپتیلین(پاملور،آونتی)و دسی پرامین(نورپرامین) با همین هدف استفاده می گردند.داروهای ضد صرع مثل گابا پنتین(نورونتین)کاربامازپین(تگرتول) وپره گابالین (لیرکا) از داروهایی هستند که باعث کاهش درد پای مبتلا به نوروپاتی  دیابتی می شود.

  در موارد شدید که درد بیمار با این دسته داروها کاهش نمی یابد  می توان زیرنظر پزشک معالج از داروهای اپیویید(مخدرها) برای کاهش درد استفاده کرد.

  کرمهای بی حسی موضعی مانند لیدوکائین وکاپسایسین ویا املا، از دسته داروهای موضعی موثر در کاهش درد هستند.درضمن در درمان زخم پا در فرد مبتلا به دیابت  بسته به درجه زخم از آنتی بیوتیک های تزریقی و خوراکی استفاده می شود.

 • مستعد بودن به معنی محکوم شدن به ابتلا نیست


  دیابت-223x300نكته هايی در مورد بيماري ديابت

  مهسا شیرانی

  ماه نوامبر،در سرتاسر جهان ماه اطلاع‌رسانی دیابت است،  با وجود اینکه اکثر مردم از كليات این بیماری آگاهی دارند اما برای عده زیادی ديابت مفهومی فانتزي و انتزاعی است.ابتلا به دیابت نزد عموم معمولاٌ به ژنتیک نسبت داده می‌شود و غیر قابل اجتناب به نظر می رسد و یا به عنوان بیماری که فقط افراد پیر یا خیلی چاق باید نگران آن باشند،و توسط جوان ترها نادیده گرفته می‌شود.

  اما بايد بدانيد كه دیابت نوع ۲ می‌تواند هر کسی را در هر سنی درگیر کند و معمولاٌ نتیجه بیرحم بودن سرنوشت نیست و ابتلا به آن دست خود ما است. چیزی که هم اکنون در حال خوردن آن هستید نقش مستقیمی در مبتلا شدن یا نشدن شما به دیابت نوع ۲ دارد. به منظور فهمیدن چگونگی ایجاد بیماری و نحوه مقابله با آن، با متخصص‌های رشته های مختلف صحبت کردیم.

  انواع دیابت کدامند؟

  دیابت نوع ۱ و ۲ دو نوع اصلی دیابت هستند. فرانچسکا ارلاندو بالدوین متخصص تغذیه مي گويد: «دیابت نوع ۱ بیماری خودایمنی است، در حالی که دیابت نوع ۲ بیماری وابسته به سبک زندگی است.» تفاوت اين دو نوع در سطح انسولین است، هورمونی تولید شده توسط پانکراس که قند را از خون خارج و آن را به شکل گلوکز در کبد، ماهیچه‌ها و سلول‌های چربی ذخیره می‌کند. به گفته رن راسدل نویسنده كتاب رژیم غذایی راسدل (The Rosedate Diet) و بنیانگذار مرکز پزشکی متابولیکی کلورادو و کارولینا «دیابت نوع ۱ معمولاٌ در افراد جوان رخ می‌دهد و تنها در ۵ تا ۱۰ درصد جمعیت دیده می‌شود.» در دیابت نوع ۱ پانکراس قادر به تولید انسولین نیست و به گفته او «دیابت نوع ۱ در واقع به خاطر بیش از حد بودن انسولین است و این مقدار زیاد انسولین به خاطر بالا بودن مقدار قند در خون است.»

  خوردن و بیماری

  رژیم‌های غذایی غنی از کربوهیدرات موجب افزایش قند در خون افراد می شود که نتيجه شکسته شدن سریع این غذاها افزايش قند در بدن است. پاسخ بدن به این شرایط پمپاژ بیشتر انسولین برای خارج کردن قند از خون است. به گفته اورلاندو بالدوین «وقتی سلول‌های بدن در طول روز و شب با انسولین بمباران می‌شوند، به تدریج حساسیت خود را به حضور این ماده از دست می‌دهند و یا به عبات دیگر به انسولین مقاوم می شوند.» سلول‌ها شروع به پس زدن انسولین می‌کنند و در نتیجه انسولین نمی‌تواند قند را وارد سلول کند که موجب بالا باقی ماندن قند خون می‌شود. در نتیجه به گفته جیمی بوش بدن انسولین بیشتری پمپ می‌کند. چرخه‌ای خبیث. سرانجام پانکراس خسته و فرسوده می‌شود و قادر به تولید انسولین برای غلبه بر این مقاومت انسولینی نخواهد بود و قند خون پیوسته بالا باقی می‌ماند.

  چرا قند خون به این اندازه بد است؟

  به گفته دکتر بوش و ارلاندو بالدوین، قند خون بالای مزمن موجب آسیب‌های غیرقابل بازگشت به کلیه‌ها، قلب، اعصاب و چشم‌ها می‌شود. دکتر راسدل پا را فراتر از این گذاشته و معتقد است قند بالای خون تقریباٌ در همه بیماری‌های مزمن نقش دارد –از جمله بیماری‌های قلبی-عروقی، چاقی،‌پوکی استخوان، بیماری‌‌های خودایمنی، سرطان و حتی در تسریع روند پیری.

  این اتفاق برای همه می‌تواند بیفتد؟

  به گفته هر سه متخصص: بله. هر فردی با رژیم غذایی غنی از قند و کربوهیدرات، در معرض خطر پیشرفت این بيماري است. علاوه بر این به گفته دکتر بوش، چاقی، سبک زندگی بی‌حرکت، خواب ناکافی و استرس‌های شدید همه موجب ایجاد حالت پیش‌دیابتی و پس از آن دیابت نوع ۲ می شوند.

  ژنتیک چطور؟

  به گفته دکتر بوش سابقه خانوادگی به خصوص داشتن اقوام درجه یک دیابتی خطر بیماری را افزایش می‌دهد.تحقیقات نشان می‌دهد کودکان حتی در دوران پیش از تولد بسته به رژیم غذایی مادر در دوران بارداری می‌توانند مقاومت به انسولین نشان دهند. دکتر راسدل اینگونه می‌گوید: «شما همان هستید که مادربزرگتان خورده است.» اما دکتر بالدوین، دکتر بوش و دکتر راسدل همگی موافق این امر هستند که «مستعد بودن به معنی محکوم بودن نیست.» دکتر راسدل می‌گوید: «ما در حال حاضر قدرت خاموش و روشن کردن ژن‌ها را داریم.»هرچند ژن های متعددی مرتبط با ریسک بالای دیابت است،اما به گفته دکتر بوش «هیچکدام از آن‌ها به تنهایی منجر به دیابت نوع ۲ نمی شوند. این یکی از مواردی است است که بیماران می‌توانند تاٌثیر زیادی در شدت و پیشرفت بیماری خود داشته باشند.»

  چه مقدار از قند خیلی زیاد است؟

  متاٌسفانه مقدار قندی که بدن می‌تواند هضم کند و در چه مدت در افراد مختلف متفاوت است. عدد مشخصی برای آن وجود ندارد ولی نشانه های متعددی هست که نشان می‌دهد در مصرف زیاده‌روی می‌کنید. به گفته دکتر راسدل، نشانه اولیه دیابت نوع ۲، افزایش وزن است. زیرا بدن به ناچار تلاش می‌کند با ذخیره قند در سلول‌های چربی آن را از جريان خون خارج کند. اما همیشه افراد دچار افزایش وزن نمی شوند. به گفته دکتر بوش علائم دیگر که باید بررسی شوند افزایش گرسنگی و تشنگی، تغییر در قدرت بینایی، تکرر ادرار و بی‌حسی و حس سوزش در دست و پا است. خستگی علامت شایع دیگر است –به این خاطر که هرچقدر می‌خورید انسولین نمی‌تواند قند (یا انرژی) را وارد سلول‌های شما کند. به گفته دکتر بوش و ارلاندو بالدوین، هنوز ترسناک‌ترین علامت ديابت نبود نشانه است. بیشتر مردم قبل از دیابت هیچ علامتی نشان نمی دهند.

  چگونه بفهمیم؟

  CDC تخمین می‌زند که ۳۷ درصد بالغین ۲۰ سال یا بیشتر پیش ‌دیابتی (حالتی که گلوکز خون شما از مقدار طبیعی بالاتر است، اما به حدی نیست که دیابت تشخیص داده شود)هستند.به همین خاطر است که دکتر بوش غربالگری سالیانه برای هر فرد را توصیه می‌کند. دکتر راسدل پیشنهاد می‌کند که علاوه بر کنترل گلوکز خون تان از پزشک خود بخواهید میزان افزایش انسولین را در حالت ناشتا بررسی کند و در بهترین حالت باید کمتر از  IU/ml7 و یا بهتر از آن کمتر از ۵ باشد. او توضیح می‌دهد: «زمانی که بدن در پایین نگه داشتن گلوکز از طریق راه‌های دیگر مثل ذخیره به شکل چربی خسته می شود، میزان گلوکز افزایش می‌یابد.»

  «تا زمانی بیماری برای سال‌های طولانی اتفاق نیفتاده باشد، میزان گلوکز به مقدار خیلی زیادی افزایش نمی‌یابد.» همچنین می توانید سطح تری‌گلیسیرید را بررسی کنید. به گفته دکتر راسدل هرچقدر میزان تری‌گلیسیرید کمتر باشد، بهتر است.

  چه می‌توانیم بکنیم؟

  هر سه متخصص موافق هستند که راه کلیدی برای جلوگیری از این بیماری کشنده بررسی مداوم میزان قند است.ارلاندو بالدوین می‌گوید: «اگر رژیم غذایی درستی را دنبال کنیم، میزان قند بیش از اندازه نخواهد بود.» دکتر بوش موافق است و بیماران را به مصرف غذاهای کاملاٌ طبیعی و فراوری نشده تشویق می‌کند با تمرکز بر مصرف تولیدات تازه، پروتئین های با کیفیت و چربی‌های سالم و حذف یا کاهش مصرف ماکارونی، برنج و نان، تشویق می‌کند. درست که میوه طبیعی است و حاوی فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که در کربوهیدرات‌های فراوری شده وجود ندارد، اما داشتن یک رژیم غذایی کامل مجوزی برای مصرف بیش از حد میوه‌ها نیست. اورلاندو بالدوین علیه مصرف بیش از اندازه غذاهای دارای قند طبیعی ، هشدار می دهد -قند، قند است و مهم نیست که از کجا می‌آید.

  اگر به دیابت مبتلا باشیم چه کنیم؟

  به گفته دکتر راسدل تا زمانی که پانکراس شما سالم باشد، امکان کنترل دیابت نوع ۲ بدون استفاده از دارو وجود دارد. خیلی از داروهایی که معمولاٌ تجویز می‌شوند با مجبور کردن پانکراس خیلی کار کرده به تولید انسولین بیشتر عمل می کنند. او می‌گوید: «این دقیقاٌ مانند تازیانه زدن به اسبی خسته به منظور سریع‌تر دویدن است، که در نهایت به مرگ آن می‌انجامد.» علاوه بر این مشکل واقعی میزان پایین انسولین نیست، بلکه ناتوانی سلول‌ها در پاسخ به انسولین موجود است. به گفته هر سه متخصص درمان در یافتن دلیل است: قند. میزان مصرف قند در افراد دارای دیابت نوع ۲ به توانایی پانکراس در تولید انسولین مرتبط است. دکتر راسدل که رژیم دارای مقدار خیلی کم کربوهیدرات و مقادیر متوسط پروتئین را توصیه می‌کند، می‌گوید: «اگر شما بتوانید تنها مقادیر کمی انسولین تولید کنید، مقدار قندی که می‌خورید هم باید کم باشد.»

  متأسفانه راه دیابت نوع ۲ با درمان‌هایی هموار شده است. اما حتی اگرجلوگیری خیلی شیرین به نظر نرسد، چیزی که خیلی شیرین است این است که این بیماری دارای قابلیت کشندگی نه اجتناب‌ناپذیر است نه غیرقابل برگشت. اگر شما همین الان بدن خود را درمان کنید، سلامتی كامل به شما باز خواهد گشت.

 • دچار عوارض دیابت نشوید!


  عوارض-دیابت-300x167 (1)توصیه هایی برای آنکه دچار عوارض بیماری نشوید!

  ترجمه: سیما هاشمی

  “دیابت بیماری نیست که از آن بترسید،اکثر عوارض بیماری دیابت قابل پیشگیری و در صورت ابتلا قابل درمان است،البته به شرطی که زود تشخیص داده شوند و درمان شوند”این حرف های دکتر الیوت جاسلین یکی از مشهورترین پزشکان دیابت در سرتاسر جهان است. دکتر جاسلین می گوید که برخلاف تصور عمومی دیابت حتما موجب نابینایی و بیماری قلبی نمی شود و تنها در صورت کنترل نشدن بیماری است که ممکن است این عوارض رخ دهند.

  خبر خوب:”با توجه به پیشرفت های پزشکی و افزایش اطلاعات عمومی در مورد دیابت و بالا رفتن امکان تشخیص و درمان مناسب حالا بیماران دیابتی در سرتاسر جهان زندگی با کیفیت تر و سالم تری دارند.حالا میزان عوارض بیماری دیابت کمتر است و بسیاری از عوارض اصلا اتفاق نمی افتد”با وجود این حرف های دکتر جاسلین شما باید تمام نکته های لازم در مورد پیشگیری،درمان و عوارض بیماری بدانید تا بتوانید تا حد ممکن بیماری را کنترل کنید

  چطور بیماری شکل می گیرد؟

  زمانی که گلوکز(قند خون)بالا باشد،در طی زمان عروق دچار التهاب می شوند.افزایش قند خون باعث افزایش شکل گیری رسوبات چربی چسبنده موسوم به پلاک در داخل عروق می شود.التهاب و پلاک ها سبب کاهش جریان خون ارگان هایی مثل قلب،چشم ها،کلیه ها و رشته های عصبی می شود.با این روند در طی زمان ارگان ها آسیب می بینند و عوارض بیماری خودش را نشان می دهند.دکتر آنوپ میزرا ، رییس انجمن ملی دیابت هند می گوید:”روند بیماری دیابت بسیار آهسته است و هیچ اتفاق ناگهانی در آن نمی افتد.با توجه به این وضعیت باید کاملا مراقب نشانه های خطر بود”

  ژنتیک در نوع بیماری و میزان وخامت عوارض بیماری نقش دارد .اما خبر خوب این است با تغییرات در سبک زندگی (مثلا اصلاح تغذیه،ورزش کردن منظم و کنترل دقیق قند خون و فشار خون)می توان حتی با وجود مسائل ژنتیکی مشکل را کنترل کرد.

  ارگان هایی که بیمار می شوند

  در گذر زمان تقریبا تمام ارگان های بدن ممکن است از بیماری قند آسیب ببینند اما چهار ارگان مهمی که احتمال آسیب در آن ها بالا است عبارتند از:

  • قلب: بیماری های قلبی-عروقی ناشی از دیابت احتمال ابتلا به سکته قلبی و سکته مغزی را بالا می برد
  • چشم ها:آب مروارید و آب سیاه عوارضی هستند که می توانند باعث تاری دید و حتی نابینایی شوند
  • کلیه ها:بیماری کلیوی(نفروپاتی)و نارسایی کلیه از عوارض کلیوی دیابت هستند
  • پاها:آسیب رشته های عصبی(نفروپاتی) در پاها و انگشتان پا می تواند باعث کم شدن حس و درد شدید شود.کاهش حس به همراه مشکل خونرسانی باعث افزایش احتمال زخم و عفونت در پاها می شود که گاه حتی منجر به قطع پا هم می شود

  خبر خوب:این فهرست ترسناک است اما شما می توانید کاری کنید که هیچ کدام این بیماری های ترسناک سراغ شما نیایند.درست است که با ابتلا به دیابت احتمال درگیر شدن شما با هریک از این مشکلات بیشتر می شود اما کنترل بیماری اصلی و بیماری مادر سخت نیست و با کنترل آن می توانید از ابتلا به هرکدام این حالت ها دور بمانید

  به صدای بدن تان گوش دهید

  عوارض دیابت ممکن است بی سروصدا و خاموش شروع شوند و شما نفهمید که اعضای بدن تان آسیب دیده اند.این پنج آزمایش اما به شما کمک می کند که ببینید چقدر مشکل دارید و آیا به بروز عوارض نزدیک هستید یا نه

  هر فردی که بیماری دیابت دارد(چه تیپ ۱ و چه تیپ ۲)باید حداقل هرسال یک بار این آزمایش ها را بدهد

  1. هموگلوبین A1C ،با این آزمایش شما متوجه متوسط قند خون تان در طی دو تا سه ماه اخیر می شوید
  2. اندازه گیری فشار خون به صورت منظم
  3. اندازه گیری میزان چربی خون ،کلسترول و تری گلیسیرید و …
  4. سنجش میزان دفع پروتئین از ادرار(دفع آلبومین در ادرار که نشانگر عملکرد کلیه است)
  5. بررسی و معاینه چشم از جمله دیدن عروق ته چشم برای بررسی سلامت بینایی

  نکته مهم: با همین پنج آزمایش ساده شما می توانید متوجه بسیاری از علائم خطر عوارض دیابت شوید.برای همین به طور منظم باید آن ها را انجام دهید

  گلوکزتان را کنترل کنید

  با پایین نگه داشتن قند خون تان می توانید از بروز کلیه عوارض پیشگیری کنید.شما باید روزانه حداقل یک بار قند خون تان را آزمایش کنید و میزان قندتان حداکثر ۱۲۰ میلی گرم بردسی لیتر باشد(چه داروی خوراکی بخورید و چه انسولین تزریق کنید) برای بررسی کلی حداقل سالی دوبار هم هموگلوبین A1C تان را آزمایش کنید.بهتر است میزان این هموگلوبین زیر ۷% باشد(البته میزان دقیق مطلوب شما را پزشک شما مشخص می کند).

  دکتر آمپارو گونزالس مدیر مرکز مطالعات دیابت آمریکا که گروه او مطالعه ای ۱۸ ساله در مورد عوارض بیماری قند را انجام داده،می گوید:”نتایج این تحقیقات گسترده نشان می دهد که واقعا با کنترل قند خون می توان از بروز عوارض بیماری دیابت جلوگیری کرد.حتی در افرادی که برخی عوارض اتفاق افتاده اند هم با کنترل میزان قند می توان از بروز سایر عوارض جلوگیری کرد.با کنترل میزان قند خون کیفیت زندگی یک فرد دیابتی فرقی با فردی که مبتلا به بیماری نیست ،نخواهد داشت”

  قلب و دیابت

  چاقی مرکزی(تجمع چربی در قسمت میانی بدن)،سطح بالای چربی خون(کلسترول و تری گلیسیرید) و افزایش فشار خون قلب شما را در خطر مشکلات متعدد قرار می دهد.اما افراد مبتلا به دیابت نسبت به افراد عادی دو تا چهار برابر بیشتر احتمال رسوب پلاک و ایجاد آترواسکلروز در عروق و پنج برابر بیشتر احتمال ابتلا به سکته مغزی را دارند.انجمن ملی امریکا اعلام کرده است که بر اساس مطالعات بیست ساله مشخص شده است که دو سوم افراد مبتلا به دیابت براثرسکته قلبی یا مغزی فوت می کنند.اما جالب است که مطالعه فوق نشان داده است که تنها ۱۸% از افراد مبتلا به دیابت از اینکه بیشتر در خطر مشکلات قلبی هستند مطلعند.دکتر مایکل براون لی، مدیر مرکز بین المللی تحقیقات دیابت می گوید:”بین انچه واقعا وجود دارد و انچه مردم-یعنی بیماران مبتلا به دیابت-از آن باخبر هستند فاصله بسیار زیادی وجود دارد…این مسئله نشان می دهد که باید در این زمینه اقدامات جدی صورت بگیرد چراکه گام اول در جهت برطرف کردم مشکل آگاهی دادن عمومی است”

  چطور از قلب تان محافظت کنید

  1. قند خون تان را کنترل کنید: با نگه داشتن گلوکز زیر سطح خطر می توانید از بسیاری از مشکلات قلبی در آینده جلوگیری کنید
  2. رژیم غذایی مناسب داشته باشید و ورزش کنید: مقدار بیشتری سبزیجات و میوه در برنامه غذایی خود داشته باشید. تا می توانید نمک کمتری در غذاهای خود به کار ببرید و حتما ورزش های ایروبیک یا ورزش های مقاومتی را در برنامه زندگی خود بگنجانید(سه تا چهار بار در هفته،حداقل سی دقیقه در هر جلسه)
  3. سیگار را ترک کنید:بهترین میزان سیگار برای یک فرد دیابتی صفر است،صفر
  4. کلسترول خون تان را کنترل کنید:تحقیقات نشان داده که مصرف استاتین-یکی از پایین آورنده های کلسترول خون-در بیماران دیابتی مفید است.براساس مطالعات مصرف استاتین با تجویز پزشک می تواند احتمال سکته قلبی در بیماران قندی را تا ۴۰% کاهش دهد
  5. ۵-کنترل فشارخون:جدا از کاهش وزن و ورزش منظم و داشتن رژیم غذایی مناسب،استفاده از داروهای موسوم به ACE-INHIBITOR که نوعی از داروهای مقابله با فشار خون بالا هستند می تواند در بیماران دیابتی مفید باشد.در ضمن مصرف روزی یک عدد آسپرین هم می تواند مفید باشد.دکتربراون لی در این مورد می گوید:”افرادی که دچار بیماری دیابت هستند دارای پلاکت های غیرطبیعی هستند که میزان چسبندگی خون و احتمال لخته شدن را بالا می برد و برای همین مصرف آسپرین روزانه می تواند در این گروه مفید باشد”اگرچه بسیاری از افراد مسن به صورت عادتی یک آسپرین بچه روزانه مصرق می کنند اما بهتر است برای دوز مناسب دارو با پزشک تان مشورت کنید.

  چشم ها

  سه مشکل جدی،اصلی ترین بیماری های چشم محتمل در افراد با قند خون بالا است:رتینوپاتی(آسیب دیدگی عروق قرنیه در پشت چشم)کاتاراکت(آب مروارید که ناشی از آسیب لنزچشم و مه آلود شدن آن

  است) و گلوکوما یا آب سیاه (افزایش فشار داخل چشم که باعث آسیب عصب بینایی و کاهش دید می شود)

  رتینوپاتی شایع ترین مشکل چشمی بیماران دیابتی است.در پروسه این بیماری چشم برای دیدن بهتر فشار بیشتری را متحمل می شود و این گونه عروق بیشتری در چشم دچار مشکل می شوند و خروج مواد داخل رگ ها به کاهش بیشتر دید می انجامد و حتی ممکن است به کوری هم بیانجامد.

  چطور از چشم ها محافظت کنیم؟

  ۱-هر ساله معاینه دقیق چشم داشته باشید:اولین و مهمترین گام پیشگیری انجام معاینات دقیق توسط یک متخصص چشم ورزیده و باتجربه است که حتما باید با معاینه ته چشم همراه باشد.ممکن است از عروق ته چشم تصویربرداری شود تا در سال های بعد این تصویرها با وضعیت آن زمان مورد سنجش قرار بگیرد.

  ۲-از داروهای ACE-INHIBITOR  استفاده کنید:مطالعات نشان داده است که استفاده از این گروه داروها که برای کاهش فشارخون به کار می روند،میزان فشار داخل چشم شما هم کنترل می شود.

  کلیه ها

  آسیب عروق کوچک در بدن می تواند به آسیب دیدن کلیه و بیماری نفروپاتی بیانجامد.کلیه دارای یک شبکه درهم پیچیده عروق است که گلومرول نامیده می شود و وظیفه آن تصفیه خون و شکل دادن ادرار است.زمانی که عروق گلومرول ها آسیب می بینند کار خود را انجام نمی دهند و در نتیجه میزان آلبومین(پروتیئن) بیشتری در ادرار ترشح می شود و این روند در دراز مدت به نارسایی مزمن کلیه می انجامد.

  براساس تحقیقات انجام شده احتمال ابتلای بیماران دیابتی به نارسایی کلیه ۲۰ برابر افراد عادی است.در میان افراد مبتلا به نارسایی کلیه حدود ۳۰% از افراد مبتلا به دیابت تیپ ۱و بین ۱۰ تا ۴۰% از افراد مبتلا به دیابت تیپ ۲ هستند

  چطور از کلیه های تان محافظت کنید

  ۱-هرسال آزمایش میکروآلبومینوری را انجام دهید:با انجام تست سنجش آلبومین در ادرار شما می توانید متوجه شوید که عملکرد کلیه های تان در حد طبیعی است یا نه.دکتر مارتین اسکرتیل متخصص بیماری های کلیه در سیاتل می گوید:”یکی از مهمترین پیشرفت های درمانی در دیابت امکان تشخیص زودرس بیماری های کلیه است.حالا حتی می توان قبل از پیشرفت بیماری کلیه متوجه آن شد.آزمایش میزان آلبومین در ادرار می تواند نشانگر وجود یا عدم وجود مشکل باشد..”

  ۲-توسط یک متخصص کلیه ویزیت شوید:اگر بالای ۴۵ سال دارید یا بیشتر از ۲۰ سال است که به دیابت مبتلا هستید حتما هرسال توسط یک متخصص خوب کلیه ویزیت شوید.اگر هم نتیجه آلبومین ادرار شما غیرطبیعی بود بلافاصله به متخصص کلیه .مراجعه کنید

 • پرسش های شما!

  آموزش-دیابت-300x136همیشه مبتلایان به یک بیماری سئوالات زیادی در مورد آن بیماری دارند و اغلب هم نمی توانند سئوالات خود را از متخصصان شاخه های مختلف پزشکی بپرسند،رسانه ها در این وسط می توانند این مشکل را حل کنند و سئوالات مشترک را از متخصصان بپرسند و جواب ها را برای عموم در معرض دید بگذارند.در مجله “دیابت و زندگی ” پلی کلینیک تابان قصد این را داریم که سئوالات ذهنی شما را از بهترین متخصصان پزشکی ایران بپرسیم.البته برای شروع سئوالات خوانندگان سایت اینترنتی مایو کلینیک را که یکی از مطرح ترین مراکز پزشکی جهان است را انتخاب کرده ایم که شباهت زیادی به سئوالات بسیاری از مبتلایان به دیابت در ایران دارد.قسمت اول این پرسش ها و پاسخ ها را در این شماره مجله بخوانید.

  اگر هم سئوالی دارید که می خواهید از بهترین پزشکان ایران بپرسید می توانید سئوالات تان را برای ما ایمیل کنید!

  سئوال: من شنیده ام که اگر دیابت داشته باشم نباید میوه های شیرین مثل انبه و هندوانه بخورم،آیا این درست است؟

  جواب:این یک باور ریشه دار و قدیمی است که کسانی که دیابت دارند نباید بعضی غذاها را خورد چون “آن ها خیلی شیرین ” هستند.خب بالاخره بعضی میوه ها شیرین تر هستند و قند بیشتری تولید می کنند اما این به آن معنا نیست که خوردن آن ها ممنوع باشد.

  میزان کلی کربوهیدرات ها یک ماده غذایی بیشتر از منبع آن کربوهیدرات ها مهم است.به هر حال یک بیمار دیابت باید در یک وعده یا یک میان وعده باید آن قدر میوه بخورد که حاوی ۱۵ گرم کربوهیدرات باشد.برای اینکه بدانید هر میوه در چه میزان ۱۵ گرم کربوهیدرات دارد این جدول را بخوانید:

  • نصف یک موز
  • نصف یک فنجان (حدود ۱۰۰ گرم)انبه
  • یک فنجان پر (حدود ۲۰۰ گرم) هنداونه
  • یک فنجان سر خالی(حدود ۱۵۰ گرم) توت فرنگی
  • سه چهارم یک فنجان (۱۲۰ گرم) آناناس

  سئوال: من دیابت دارم،آیا باید کار خاصی برای مراقبت از کبدم انجام بدهم؟

  بیماری دیابت احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب را بالا می برد .براساس آمارها چیزی حدود نیمی از مبتلایان به دیابت نوع ۲ و حدود چهل درصد مبتلایان به دیابت نوع یک به کبد چرب مبتلا می شوند.شرایط پزشکی دیگری مثل چاقی،کلسترول بالا و افزایش فشار خون هم احتمال ابتلا به کبد چرب را بالا می برند.

  کبد چرب به تنهایی علامتی ندارد اما این حالت احتمال ابتلا به التهاب کبد و سیروز کبدی را بالا می برد.در ضمن این حالت با افزایش احتمال ابتلا به سرطان کبد و نیز بیماری های قلبی همراه است.

  این نکته را هم بدانید که خود کبد چرب هم می تواند به صورت اولیه باعث بروز بیماری دیابت تیپ ۲ باشد .اگر هم هر دو بیماری را با هم داشته باشید اگر دیابت را بخوبی کنترل نکنید وضعیت کبد چرب تان بدتر خواهد شد

  اگر می خواهید کبدتان را در مقابل بیماری دیابت محافظت کنید باید از این شیوه ها پیروی کنید

  -حتما با متخصصان درمان و کنترل و پیگیری بیماری دیابت تان همکاری کنید تا بهترین نتیجه را از درمان تان بگیرید

  -اگر اضافه وزن دارید و چاق هستید باید وزن کم کنید و وزن تان را در حد مناسبی نگه دارید

  -حتما زیرنظر پزشک متخصص فشار خون تان را کنترل کنید و اگر لازم است دارو مصرف کنید

  -شما حتما باید میزان کلسترول موسوم به کلسترول بد (یا همان LDL ) و تری گلیسیرید خون تان را در حد طبیعی نگه دارید

  -به هیچ وجه از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید

  اگر دیابت داشته باشید و پزشک تان به بیماری کبد چرب مشکوک باشد ممکن است درخواست سونوگرافی برای شما داشته باشد و نیز درخواست آزمایش خون برای سنجیدن میزان آنزیم های کبدی و نیز میزان بیلی روبین خون تان

 • این غذاها برای شما ممنوع هستند


  غذای-دیابتی-300x259بهترین رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت

  ترجمه: دکتر امیر صدری

  داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای کنترل دیابت بسیار مهم است.داشتن یک برنامه غذایی هوشمندانه می تواند به یک فرد مبتلا به دیابت تیپ ۲ کمک کند تا میزان قند خونش را کنترل کند و از لحاظ سلامت کلی وضعیت بهتری داشته باشد.در ضمن باید بدانید که چنین رژیم غذایی خیلی هم سخت و عجیب و غریب نیست

  رژیم غذایی دیابتی تقریبا شبیه رژیم های غذایی سلامتی است که پزشکان برای همه انسان ها تجویز می کنند:مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه،مقدار متوسطی کربوهیدرات های ساده،و مقدار کمی چربی

  کالری ها را بشمارید

  افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید مراقب میزان کالری که از طریق غذا دریافت می کنند باشند،طبیعی است که خوردن مقدار بیشتر غذا و رساندن بیشتر کالری به بدن به معنای افزایش قند خون هم هست. انستیتوی ملی سلامت انگلستان توصیه کرده که از جدول زیر برای دریافت کالری استفاده کنید:

  1. برای زنان با جثه کوچک و متوسط که از لحاظ فیزیکی کاملا فعال هستند ،یا زنانی با چثه متوسط که قصد کم کردن وزن دارند،یا زنانی با چثه متوسط که فعالیت فیزیکی چندانی ندارند روزانه بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ کالری
  2. برای زنان با جثه درشت که می خواهند وزن کم کنند یا مردانی با جثه کوچک و متوسط  که وزن مناسبی دارند ،و مردانی که چثه بزرگی دارند و می خواهند وزن کم کنند،روزانه بین ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری
  3. برای مردان با جثه متوسط یا درشت و زنان با جثه درشت  که تحرک کافی دارند ،و مردان با جثه درشت که وزن مناسبی دارند بین ۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری

  کربوهیدرات های مناسب را انتخاب کنید

  قطعا نمی توانید کربوهیدرات ها را به طور کامل از برنامه غذایی تان حذف کنید،به هر حال منبع اصلی تامین انرژی انسان همین کربوهیدرات ها هستند اما در عین حال همین مواد هستند که بیشترین نوسان و بالا و پایین شدن قند خون را موجب می شوند.در کل انتخاب کربوهیدرات های مناسب و به اندازه برای کنترل دیابت بسیار ضروری است.

  کربوهیدرات های مرکب یا کمپلکس،یا آن هایی که غنی از فیبر هستند باید به طور متوسط ۴۵ تا ۶۵ درصد کالری بدن شما را تامین کنند.برای انتخاب بهترین ها می توانید از این راهنما استفاده کنید:

  • بهتر است همه یا اکثریت کربوهیدراتمورد نیاز روزانه خودتان را از مواد غذایی غنی از فیبر بگیرید مثلا از سبزیجات، میوه ها،حبوبات و غلات کامل.غذاهای غنی از فیبر آهسته تر هضم می شوند و برای همین موجب بروز تغییرات ناگهانی در قند خون نمی شوند
  • از مواد غذایی حاوی قند یا شکر دوری کنید،این مواد سریع جذب می شوند و باعث افزایش ناگهانی قند خون می شوند.بهتر است به جای نوشابه ها و آب میوه ها آب بنوشید.در ضمن بهتر است مصرف شیرینی و بیسکوییت های شیرین را که قند خون را سریع بالا می برند و بسیار پرکالری هستند را به حداقل برسانید

  چربی های خوب،چربی های بد

  چربی ها دوبرابر کربوهیدرات ها و پروتئین ها کالری دارد،برای همین یک رژیم غذایی مناسب باید چربی حداقلی داشته باشد.در واقع بهتر است ۲۵ تا ۳۵ درصد از کالری روزانه تان توسط چربی ها تامین شود.بخصوص افراد مبتلا به دیابت باید مصرف چربی ها و بخصوص چربی های ناسالم اشباع شده و ترانس را به حداقل برسانند.این انواع چربی باعث افزایش میزان ابتلا به مشکلات قلبی می شود،البته حواس تان باشد که احتمال بروز مشکلات قلبی در بیماران دیابتی کلا بیشتر از بقیه است

  عمده منابع چربی های اشباع عبارتند از :

  • کره
  • پنیر
  • چربی گوشت

  این نکته را بدانید که تقریبا هر روغنی که در دمای اتاق به شکل جامد باشد چربی اشباع شده است.چربی های ترانس از هیدروژنه کردن چربی های مایع به دست می آیند پس بهتر است هیچ روغن اشباع شده،ترانس یا هیدروژنه خودداری کنید

  چربی های موسوم به تک اشباعی یا چند اشباعی-  چربی های سالمی هستند که میزان اچ دی ال یا همان کلسترول خوب را در بدن بالا می برند.اما به هرحال این چربی ها هم دارای کالری بالایی هستند پس نباید در مصرف آن ها افراط کرد.بهترین منابع چربی های غیراشباع و چربی های تک اشباع عبارتند از:

  • مغزها
  • آووکادو
  • روغن زیتون
  • روغن کانولا

  نکته های دیگر

  تغذیه-سالم-دیابت-300x204پروتئین ها می توانند باعث ثبات قند خون شوند چرا که هضم آن ها احتیاج به زمان دارد.با این وجود بهتر است از گوشت کم چرب،ماهی و لبنیات کم چرب استفاده کنید.بهتر است که بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کالری روزانه تان را از پروتئین ها تامین کنید

  در مورد مصرف نمک،باید بدانید که بسیاری از مبتلایان به دیابت دارای فشار خون بالا هم هستند.نمک بر میزان فشار خون تاثیر مستقیم دارد پس مبتلایان به دیابت باید مصرف نمک را هم محدود کنند.

  مصرف کمتر غذاهای فراوری شده –برای مثال کنسروها و غذاهای آماده و نیز گوشت های آماده پخت و نیز سوسیس و کالباس می توانند میزان نمک و کالری رژیم غذایی شما را کمتر کنند.بهترین انتخاب ها مواد غذایی بدون نمک یا کم سدیم و طبیعی هستند.

  نکته آخر

  درست است که درمان و کنترل بیماری دیابت کاری نسبتا سخت و زمان بر است و با یک داروی خاص و در یک روز ممکن نمی شود، اماشما باید بدانید که اصلاح سبک زندگی و بخصوص داشتن یک رژیم غذایی مناسب و هوشمندانه می تواند گام مهمی در کنترل بیماری دیابت باشد.رژیم های غذایی سالمی که برای افراد توسط متخصصان تغذیه توصیه می شود همراه با چند نکته که در بالا به آن ها اشاره شد می تواند باعث شود که شما یک رژیم غذایی “دیابتی ” و مناسب داشته باشید

  بهترین توصیه این است که ازمواد غذایی با منابغ غنی فیبر مثل سبزیجات و میوه های غیر شیرین استفاده کنید و مصرف چیزهای شیرین و پر از قند و شکر و نیز مواد پرنمک و دارای چربی های اشباع یا ترانس خودداری کنید.

جهت دانلود نسخه الکترونیکی مجله زندگی با دیابت (دی ماه ۹۳) با فرمت PDF بر روی دگمه زیر کلیک کنید.

همچنین می توانید توسط ابزارک های زیر این مجله را از طریق شبکه های اجتماعی برای دوستان خود به اشتراک گزارید!