در این نسخه به مسائلی راجع به درمان های جدید دیابت، تاثیر استرس بر دیابت و مهمترین راه میارزه با دیابت اشاره شده است.

شما می توانید هم به صورت آنلاین این مجله را مطالعه نمایید و هم نسخه الکترونیکی آن را دانلود فرمایید.

مروری بر درمان دیابت، از گذشته تا به امروز

درمان های جدید دیابت

مصاحبه با متخصص بهداشت عمومی و تغذيه و رژيم درمانی

بررسی پرهیز تغذیه ای بر روند بیماری دیابت

مهم ترين راه مبارزه با ديابت آموزش است

مصاحبه با دكتر رجب، رئيس انجمن ديابت ايران

سایه استرس بر زندگی افراد دیابتی

 • شما به همراه تيمی از پزشكان بر سلامتتان نظارت ميكنيد!

  shahbazian

  دوا صل بسيار مهم در كنترل و مديريت ديابت

  دکتر بابک شهبازیان (رئیس هیات مدیره پلی کلینیک سلامت و دیابت تابان)

  در شماره پيشين نشريه الكترونيك زندگي و ديابت تابان متذكر شدم كه هدف و برنامه من و دوستانم در پلي كلينيك سلامت و ديابت تابان، كنترل و مديريت صحيح بيماري ديابت است. در حال حاضر ديابت بخاطر شيوع بالاي آن و سير صعودي ابتلا به آن و عوارض گسترده‌اش كه باعث درگيري بسياري از ارگان‌هاي بدن مي‌شود و نيز افزايش احتمال بروز بسياري از بيماري‌هاي ديگر،  شايد مهمترين بيماري استراتژيك در جهان باشد. در واقع ديابت بيماري است كه در مراحل اوليه تشخيص و درمان آن ( يا بهتر است بگوييم تشخيص و مديريت و كنترل  آن) ساده است، ولي اگر اين بيماري مديريت نشود عوارضي را رقم خواهد زد كه براي هيچ انساني خوشايند نخواهد بود. براي اين مواردي كه برشمرده شد است كه هميشه گفته مي‌شود كه « براي مقابله با ديابت فردا دير است»  در پلي كلينيك تابان ما بر دو اصل مهم متمركز هستسم: اول چند تخصصي بودن، يا بهتر است بگوييم بين تخصصي بودن بيماري ديابت و نيز آموزش بيمار

  در چند تخصصي بودن بر برخورد همه جانبه با عوارض بيماري ديابت تمركز داريم، يعني براي مثال يك فوق تخصص بيماري‌هاي درون ريز بر كنترل ميزان قند خون و درمان كمبود انسولين( يا عملكرد نامناسب آن يا پاسخ ندادن سلول‌هاي بدن به آن ) نظارت مي‌كند، يك فوق تخصص بيماري‌هاي قلب و عروق بر سلامت اين دستگاه‌هاي فرد نظارت مي‌كند، يك متخصص يا فوق تخصص چشم بر سالم بودن دستگاه بينايي فرد متمركز مي‌شود و يك متخصص تغذيه و متخصص طب ورزشي‌ رژيم غذايي و برنامه ورزشي مناسب را براي فرد در اختيار او مي‌گذارند و …. اين گونه است كه تيمي از متخصصان شاخه‌هاي مختلف پزشكي  با همكاري هم بر درمان و كنترل بيماري  و جلوگيري از بروز علائم و عوارض بيماري مديريت مي‌ كنند

  حالا و با تغييرات سبك و شيوه زندگي انسان‌ها ، ديابت شيوع بيشتري پيدا كرده است و طبيعي است كه با اين افزايش ميزان آمار مبتلايان، نياز به تشخيص سريع‌تر و دقيق‌تر و درمان‌هاي مناسب‌تر بيشتر است، در اين ميان يكي از مهمترين اقدامات لازم براي جلوگيري از شيوع بيشتر بيماري‌ها و افزايش عوارض بيماري‌ها و نيز كاهش هزينه‌هاي درماني بسيار سنگين موضوع آموزش است.

  در واقع يكي از اهداف اصلي تمام سيستم‌هاي درماني جهان افزايش معلومات بيماران و افزايش سطح سواد سلامت آن‌ها براي داشتن كنترل و مديريت بهتر بيماري‌ها بخصوص بيماري‌هاي مزمن، است.

  موضوع كليدي در بخش رابطه كادر درمان و بيماران در دوران جديد آموزش است.تمام تحقيقات جديد نشان داده كه در صورتي كه بيماران در مورد بيماري خود نكته‌هاي مهم را بدانند و دستورات و توصيه‌هاي كادر درماني را بهتر اجرا خواهند كرد و در واقع خودشان بخشي از تيم درمان خود مي‌شوند. اين موضوع در مورد بيماري ديابت كاملا مشخص است و چند تحقيق گسترده نشان داده كه بيماران ديابتي كه در طي دوره درمان خود، آموزش‌هاي لازم را دريافت مي‌كنند و از كليه جنبه‌هاي بيماري آگاه مي‌شوند و بر كليه مطالب لازم احاطه مي‌يابند، در كنترل و مديريت بيماري خود موفق‌تر هستند.

 • شايد يك درمان كمكي برای ديابتی ها

  آیا دارچین برای درمان دیابت مؤثر است؟

  cinemon-300x181يعني يك ادويه كه قرن‌ها است شناخته شده، مي تواند نقش مهمي در درمان ديابت بازي كند؟ اين يك باور عمومي در بسياري از نقاط جهان است كه دارچين مي‌تواند نقشي جادويي در کاهش قند خون بازي كند، براي مثال در آمريكاي جنوبي كيك دارچيني و در خاورميانه، چاي دارچايني به افراد دچار قند خون بالا و مبتلا به ديابت تجويز مي‌كنند، اما واقعيت اين است كه علم هنوز اين موضوع را تاييد نكرده است و مطالعات انجام گرفته در سال‌هاي اخير در مورد تاثيرات اين ادويه بر قند خون، نتايج متضادي را نشان مي‌دهد.

  در برخي مطالعات انجام گرفته، نشان داده شده كه دارچين مي‌تواند،  قند خون بالاتر از حد طبيعي را كاهش دهد، مكانيسم پيشنهاد شده در اين مورد هم اين است كه دارچين مقاومت سلولها به انسولين را كاهش مي‌دهد و اين مشكل عمده بيماران مبتلا به ديابت تيپ ۲ را كاهش مي‌دهد.

  در يك مطالعه كوچك، افراد داوطلب ، براي مدت ٤٠ روز ، روزانه بين ١تا ٦ گرم دارچين همراه غذاي خود مصرف كردند. به طور متوسط هر قاشق چاي‌خوري، دو تا سه گرم دارچين را در خود جاي مي‌دهد، در واقع اين افراد روزانه بين دو تا سه قاشق چايخوري دارچين مصرف مي‌كردند. در نهايت در اين گروه ميزان قند خون ناشتا حدود ٢٤درصد و ميزان كلسترول ناشتا هم حدود ١٨درصد كاهش پيدا كرد.

  اما در دو مطالعه ديگر مصرف روزانه دارچين براي ۱۰ هفته و نيز ۳ ماه، هيچ تغيير محسوسي در ميزان قند خون و نيز كلسترول خون ايجاد نكرد.

  اما يك نكته ديگر در اين ميان مهم است:اصلا مصرف روزانه اين ميزان دارچين بي‌خطر است؟آيا مصرف دارچين ممكن است در افراد ديابتي عوارضي را رقم بزند؟

  بايد گفت كه مطالعات انجام شده تاكنون ، هيچ عارضه جانبي را در مصرف دارچين در افراد ديابتي نشان نداده است. اما افراد با مشكلات كبدي بايد در مصرف دارچين دقت كنند. به اين گروه توصيه شده است كه روزانه بيش از دو يا سه گرم دارچين مصرف نكنند و در صورتي كه براي يك يا دو هفته، هر روز دارچين مصرف كردند، براي چند هفته اصلا مصرف نكنند. در حال حاضر مكمل‌هاي دارچين هم به بازار عرضه شده‌اند كه آن‌ها هم بي‌خطر ارزيابي شده‌اند ، اما از افراد با مشكلات كبدي خواسته شده در مصرف آنها صرفه‌جويي كنند. اگرچه دفع دارچين از بدن توسط كبد صورت مي‌گيرد، اما برخي پزشكان متعقدند كه افراد با نارسايي كليه هم بهتر است در مصرف دارچين احتياط كنند.

  در مورد دارچين همچنين برخي متخصصان معتقدند كه مصرف هم‌زمان آن با برخي ديگر از ميوه‌ها و ادويه‌ها، در افراد ديابتي مناسب نيست، اين گروه كه توصيه به عدم استفاده همزمان آنها با دارچين شده است عبارتند از:

  شنبليله، سير، بلوط و شاه‌بلوط، جنسينگ و پودرها و داروهاي حاوي جنسينگ

  در ضمن تمام داوها و درمان‌هايي كه براي بيماري‌هاي كبدي تجويز مي‌شوند، هم ممكن است با دارچين تداخل اثر داشته باشند.

  به طور معمول دارچين توسط پزشكان تجويز نمي‌شود و متخصصان طب سنتي آن‌ را تجويز مي‌كنند، اما اگر ديابت داريد و مي‌خواهيد دارچين را امتحان كنيد، حتما پزشكتان را در جريان بگذاريد. اگر پس از مصرف دارچين تغيير محسوسي در ميزان قند شما اتفاق افتاد هم آن را سريعا به پزشكتان اطلاع دهيد.

 • توصیه های کلی تغذیه ای برای بیماران دیابتی

  محمد هاشمی، متخصص بهداشت عمومی و تغذيه و رژيم درمانی

  hashemiبیماری دیابت به طور كلي یک بیماری متابولیک است که حاصل اختلال در متابولیسم قندهای خون است. این امر خود منجر به یک‌ سری عوارض کوتاه‌مدت و بلند‌مدت برای افراد می‌شود. عوارض حاد و سریع این  حالت که برای همه مشهود است، اختلالات قند خون است. در هر حال بیماری دیابت می‌تواند، در صورت عدم کنترل مناسب در طی زمان، عوارض مختلفی در تمام ارگان‌های بدن داشته باشد. از جمله دستگاه هايي كه تحت تاثير اين اختلال  قند خون قرار مي‌گيرند سیستم ادراری، اعصاب محیطی و مرکزی، سیستم عروقی، چه عروق کوچک و چه عروق بزرگ، هستند. به همین منظور با توجه به عوارض زمین‌گیر کننده‌ای که دیابت در پی دارد، لازم است که قند خون افراد در سطح مطلوب کنترل شود. قدم اولیه و بزرگ در کنترل سطح قند خون افراد، نحوه تغذیه‌ای است که افراد باید داشته باشند. در این مورد باورهای نادرستی در بین افکار عمومی جاری است که باید اصلاح شود و نبايد تبليغ شوند.

  یک بیمار دیابتی به لحاظ خورد و خوراک تفاوت زیادی با افراد عادی و سالم ندارد. در این خصوص بايد گفت كه يك الگوی تغذیه‌ای تحت عنوان هرم تغذیه جود دارد. هرم تغذیه نشان می‌دهد، از گروه‌های مختلف غذایی در طی روز به چه میزان می‌توان استفاده کرد. این الگو برای کلیه افراد به جز در شرایطی خاص به یک نسبت است. افراد دیابتی هم شامل این قاعده هستند. آنچه که در هرم تغذیه دیده می‌شود، این است که راس هرم  که کمترین میزان مصرف به آن تعلق دارد، خوراکی‌های چرب و شیرین است  که این در مورد بیماران دیابتی هم صدق می‌کند. به عبارت دیگر، بیماران دیابتی مثل سایر مردم باید به شدت از خوردن خوراکی‌های شیرین و قندهای ساده مثل قند، شکر و انواع شیرینی پرهیز کنند. بخش پرهیز در بیماران دیابتی جدی‌تر از سایر افراد است. هرچند سایر افراد سالم اجتماع هم باید از این خوراکی‌ها پرهیز کنند.تفاوت در اين جا است كه شاید عدم پرهیز برای افراد عادی و سالم عوارض چندانی را در کوتاه‌مدت به دنبال نداشته باشد، اما این مهم در بین مبتلایان دیابتی بسیار پررنگ است. سایر تقسیم‌بندی‌های گروه غذایی به واحدهای مختلف در طی روز، در بین افراد عادی و دیابتی تفاوت چندانی ندارد.

  از طرف دیگر آنچه که عوامل تغذیه‌ای را برای افراد دیابتی مشخص می‌کند، میزان سطح قند خون بیمار و نوع داروی مصرفی است. افراد مبتلا به دیابت نوع یک که انسولین تزریق می‌کنند، با توجه به میزان تزریق انسولین و نوع انسولینی که استفاده می‌کنند، میزان خورد و خوراک و تقسیم خوراکی‌های کربوهیدراتی مصرفی آنها در طی روز، به نحوی تقسیم‌بندی می‌شود که دچار افت و یا افزایش قند خون نشوند. البته این موضوع را نمی‌توان به عنوان دستورالعمل کلی برای تمامی افراد در نظر گرفت. هر فرد باید به طور جداگانه در مشورت با پزشک غدد و تغذیه خود، دستور غذایی خاص خود را بگیرد. بیمار دیابتی باید اصول صحیح نگه داشتن قندخون در سطح طبيعي و مناسب را یاد بگیرد.

  در مورد مبتلایان به دیابت نوع ۲ که از داروهای خوراکی پایین‌آورنده قند خون استفاده می‌کنند، پیروی از‌‌ همان الگوی تغذیه كلي و تقسیم کردن غذا به جای ۳ وعده به ۵ وعده در طول روز یک اصل کلی است. به این معنا که علاوه بر ۳ وعده غذای اصلی در روز، ۲ وعده نیز به عنوان میان‌وعده صبح، عصر و يا قبل از خواب به وعده‌های غذایی اضافه شود. این یکی از اصولی است که افراد می‌توانند، سطح قند خون خود را در سطح مناسبی نگه دارند. از طرف دیگر باید دانست که میوه ها، سبزیجات و خوراکی‌های حاوی فیبر به لحاظ اینکه باعث رهاسازی آهسته قند داخل خون می‌شوند  می‌توانند، سطح مناسب‌تری از قند خون را به همراه داشته باشند. بنابراین به عنوان مثال فیبر، سبزی و میوه‌ها خوراکی‌هایی هستند که توصیه می‌شود، افراد ديابتي در طی روز از آنها استفاده کنند.

  سوالی که در اینجا مطرح است، آن است که آیا یک فرد دیابتی به هیچ عنوان نمی‌تواند از میوه‌های شیرین استفاده کند؟ پاسخ سوال منفی است. میوه‌های شیرین مانند خربزه و انگور میزان قند بالاتری دارند، اما اين به آن مفهوم نیست که فرد دیابتی برای همیشه از خوردن آنها محروم است. اما این نکته را افراد دیابتی باید مدنظر داشته باشند که خوردن این خوراکی‌ها باید کنترل شده و خيلي با احتياط باشد.

  به طور مثال اگر برای فردی تعیین می‌شود که با توجه به جثه و میزان فعالیت بدنی که دارد، فلان مقدار واحد میوه می‌تواند مصرف كند، به‌‌ همان میزان واحد نیز می‌تواند از میوه‌های شیرین استفاده کند. با این تفاوت که واحد میوه‌های شیرین به لحاظ حجم با میوه‌های معمولی فرق می‌کند. به همین لحاظ این نگرانی قابل حل است،  اما خوردن قندهای ساده همچون قند، شکر و شیرینی از جمله موارد پرهیزی جدی افراد دیابتی است. گرچه با توجه به شرایط، نوع قند و عوارضی که دیابت در بدن بیمار به جای گذاشته است، ممکن است با لحاظ کردن یکسری محدودیت‌ها  برخی از این شیرینی‌ها در طول روز مصرف شود و منع مطلق برای تمام افراد دیابتی از این لحاظ وجود ندارد.

  اين را هم بايد بدانيد كه بيماران دیابتی در سطوح پایین‌تری از چربی خون، می‌توانند دچار عوارض شوند. به همین لحاظ براي اين افراد روند درمانی جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شوند. بیمارانی که دارای اختلالات چربی خون هستند، درمان جدی‌تر و متفاوت‌تری نسبت به سایر بیماران دارند. از آنجا که هم چربی خون و هم دیابت می‌تواند با مشکلات عروقی منجر و زمینه‌ساز بروز سکته‌ شود، این دو مقوله در کنار هم اثر فزاینده دارند. به همین لحاظ باید در خصوص افراد دیابتی و افرادی که اختلال چربی خون دارند، جدی‌تر رفتار شود و رژيم غذايي آنها هم دقيق‌تر است.

 • درمان های جديد ديابت


  khosroshahiدرمان های جديد ديابت

  دکتر مهریار خسروشاهی ديابتولوژيست و مدير بخش شمالغرب انجمن ديابت ايران در مورد درمان هاي مختلف ديابت توضيح مي دهد: «درمان دارویی دیابت در حال حاضر مبنی بر دو گروه است. یعنی بر این اساس که بیمار مبتلا به دیابت نوع یک است و نیاز به انسولین دارد، یا دیابت نوع ۲ است که داروهای خوراکی برای درمان بیماری تجویز میشود.داروهای خوراکی خود به دو دسته تقسیم میشوند. داروهایی که از قدیم مورد استفاده قرار میگرفت، مانند «متفومین» و داروهای خانواده «سولفونیلاوره» قدیمی و داروهای جدیدتر مانند «گليبن كلامید» که در حقیقت نسل جدیدی از داروهای سولفونیل اوره است.»

  دنیای رو به پیشرفت امروز و دنياي ديجيتال و فناوري دامنه پیشرفت‌هاي خود را به دارو و دستیابی به روش‌های نوین درمان رسانده است. امروزه به دلايل مختلف دیگر روش‌های سنتی و قدیمی رایج، جواب‌گوی درمان بسياري از بیماری‌های مزمن سابق نیست. بیماری مزمن دیابت نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  خسروشاهی تصریح کرد: «داروهای دیگری مانند «پیوگلیتازون» وجود دارد که به ترشح انسولین کمک و مقاومت به انسولین را در داروهای خوراکی کم می‌کنند.  داروهای جدید خوراکی همچون «دی‌دی‌پرتور‌ها» و «سیتاگلیپتین» نیز وجود دارد که اینها هم در حقیقت از نظر طبقه‌بندی انجمن دیابت آمریکا، در دسته داروهای جدید دیابت قرار می‌گیرند.» این دیابتولوژیست یادآور شد: «داروی دیگری نیز وجود دارد که جذب گلوکز را آهسته می‌کند. این دارو آکرود است.شيوه و ميزان تجویز دارو بسته به شرایط بیمار است و برای هر بیمار متفاوت است. در افرادی که قند‌خون ناشتای بالایی دارند، باید یکسری دارو‌های خاص تجویز شود.يا بیمارانی نیز وجود دارند که به طور‌مثال قند بعد از غذای بالایی دارند، در اینجا از یکسری داروهای دیگر استفاده می‌شود.»

  خسروشاهی افزود: «چیزی که در حال حاضر در دنیا مورد بحث است و بسيار مطرح است، شروع زود‌تر انسولین برای بیماران دیابتی است که به منظور کاهش عوارض دیابت بر افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفته می‌شود هر چه زمان شروع انسولین زود‌تر باشد، عوارض کمتری متوجه بیماران نیازمند به انسولین می‌شود  در نتیجه در آینده بیمار به انسولین کمتری احتیاج پیدا می‌کند.» وی خاطر نشان کرد: «انسولین در  دو گروه بیمار مورد استفاده قرار  می‌گیرد. بیمارانی که دیابت نوع  یک دارند، یعنی‌‌ همان گروه از  بیمارانی که از بدو کودکی درگیر  بیماری دیابت می‌شوند و نیازمند  انسولین هستند. گروه دوم بیماران  سنین بالاتر که در هر دو گروه برای   کاهش عوارض قند باید از انسولین  استفاده شود.»خسروشاهی با بیان  اینکه استفاده از انسولین روش‌های مختلفی دارد، افزود: «ساد‌ه ترین  روش تزریق انسولین توسط سرنگ‌  انسولین است. این نوع قدیمی‌ترین  روش تزریق انسولین است که البته با روی کار آمدن قلم‌های انسولین  که نحوه تزریق و استفاده راحت‌تری دارند، طی گذشت زمان در حال  کنار رفتن است.» وی افزود: «این روش به شکلی است که حتی بیماران نابینا نیز به راحتی  می‌توانند از آن استفاده کنند. یعنی  می‌توان بدون دیدن، واحدهای  انسولین را با شمارش کلیک‌هایی که  دارد، شمرد.»  این دیابتولوژیست مهم‌ترین  مسئله موجود را افت قندخون در بیماران دیابتی دانست و ادامه داد: «این مشکل در انسولین‌های قدیمی یا انسولین‌های انسانی بیشتر مطرح است. با ساخته شدن انسولین‌های نوترکیب، آنالوگ و جدید این مسئله قابل‌حل شده است. انسولین‌های نوترکیب علاوه بر کمک به کاهش افت‌خون به کاهش نسبی وزن نیز کمک می‌کنند.» خسروشاهی روش دیگر انسولین‌تراپی بدون سرنگ و قلم را روش پمپ‌انسولین ذکر کرد و گفت: «این روش بدلیل نوظهور بودن آن بسیار گران‌قیمت است. اگر سازمان‌های بیمه‌گر بیماران را حمایت نکنند، استفاده از آن بسیار گران تمام می‌شود.» وی تصریح کرد: «استفاده از این روش برای اطفال و کودکانی که تزریقات مکرر سوزن و انسولین دارند روشی ایده‌آل به حساب می‌آید.»وی با تقسیم‌بندی انسولین‌ها به ۳ گروه کوتاه، متوسط و طولاني مدت‌ گفت: «با توجه به شرایط بیمار از یکی از انواع انسولین‌ها استفاده می‌شود. اگر بیماری در ابتدای شروع انسولین‌تراپی است، می‌توان ترکیبی از قرص و انسولین با تأثیر بلندمدت با تزریق یک‌بار در روز برای بیمار استفاده کرد. انتخاب روش‌درمان به طور کامل به شرایط بیمار بستگی دارد و این هنر یک پزشک است که بتواند، درمان را در جای مناسب خود و به صورت بهینه استفاده کند.» خسروشاهی آگونیست‌های GnRH را جدید‌ترین درمان در بحث دیابت دانست و در این خصوص گفت: «این قرص ها جدید‌ترین درمان دارویی دیابت است که وارد ایران شده و بسته به شرایط بیمار به خصوص در بیمارانی که افزایش وزن دیابتی دارند، به کار می‌رود و در کنترل وزنی که بر اثر تزریق دیابت به‌وجود می‌آید، بسیار موثر است.»وی اذعان داشت: «تنها ایراد وارد بر این روش قیمت بالای دارو است. از آنجا که این دارو به تازگی وارد ایران شده و در دنیا نیز تازه وارد چرخه درمان شده است، به طور معمول شرکت‌های بیمه‌گر، آن را تحت‌پوشش قرار نداده اند. این در حالی است که خوشبختانه شاهد بودیم، در چند ماه اخیر شرکت‌های بیمه‌گر انسولین قلمی را به خوبی تحت‌پوشش قرار داده و مشکل بیمارانی را که به واقع با تزریق انسولین‌های قدیمی و تزریقی مشکل داشتند، به خوبی رفع کرده‌اند.» وی در خصوص فراوانی و دسترسی داروهای درمانی دیابت گفت: «امروزه داروهای خوراکی انسولین که از قدیم مورد‌استفاده قرار می‌گرفت، به راحتی قابل دسترسی است. این دسته دارو‌ها،را پزشک‌های داخلی و عمومی و حتی متخصصان قلب یا جراحان می‌توانند تجویز کنند. این داروهای اولیه در سراسر کشور حتی در دور‌افتاده‌ترین روستا‌ها قابل دسترسی است.» خسروشاهی تصریح کرد: «انسولین‌های‌سرنگی نیز به راحتی قابل‌دسترسی است، زیرا از آن دسته داروهایی است که مدت زیادی است که در چرخه درمان قرار گرفته است، اما داروهای تخصصی‌تر نیازمند این است که یک متخصص غدد یا متخصص داخلی ديابتولوژيست با آگاهی کامل از دارو و بیماری تجویز دارو کند. داروهای گران‌قیمت کار‌شناسی و دقت بیشتری نیاز دارد، زیرا در صورت بروز اشتباه فرد هم از نظر اقتصادی ضرر می‌بیند و هم چرخه درمان با شکست روبرو می‌شود.» وی با بیان اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، در این خصوص گفت: «برای پیشگیری مهم‌ترین بحث، آموزش به بیمار است. بحث دیابت نیازمند آموزش دقیق بیمار و صرف وقت بیشتر برای درمان است. بیمار باید به طور کامل بیماری خود را بشناسد، عوارض بیماری و راه‌های جلوگیری از بیماری را بداند. باید بداند که چطور با ورزش و تحرک می‌تواند با بیماری مقابله کند؟ حتی قبل از بحث دارو‌درمانی چطور می‌تواند با فعالیت فیزیکی بیشتر قند‌خون خود را مدیریت کند؟» وی در پایان گفت: «بحث آموزش یکی از حیاطی‌ترین بحث‌های در ارتباط با بیماری دیابت است که می‌تواند کمک‌کننده باشد.»

 • مهمترين راه مبارزه با ديابت آموزش است

  توصیه های بهترین پزشکان ایران برای حل مشکل پای دیابتی!

  دكتر رجب؛ رئيس انجمن ديابت ايران (توسط پديده مظفری)

  rajabيکي از مهمترين علل افزايش تعداد بيماران ديابتي در سالهاي اخير، تغذيه نامناسب است. همه بايد کمک کنند تا تغذيه جامعه سالم و اصلاح شود. علاوه بر آن کمتحرکي هم يکي از عوامل مهم بروز ديابت است. بايد با درست انتخاب کردن فضاهاي شهري، مردم جامعه را علاقهمند کرد.
  رئيس انجمن ديابت ايران در خصوص تعداد مبتلايان به بيماري ديابت در کشور گفت: «در حال حاضر، بر اساس مطالعات و پژوهشها بيش از ۱۰ درصد مردم جامعه مبتلا به بيماري ديابت هستند و بايد اين حقيقت را پذيرفت که تعداد ديابتيها در کشور در حال افزايش است. به طوري که طبق آمار تعداد ديابتيهاي ايران طي ۲۵ سال گذشته ۳ برابر شده است.»
  دكتر اسدالله رجب زمان تاسيس انجمن ديابت ايران را سال ۱۳۶۹ دانست و افزود: «اين انجمن با هدف شناساندن ديابت و عوارض آن به جامعه و ارتقاي سطح آگاهي جامعه تشکيل شد.»
  دكتر رجب آموزش را اساس درمان ديابت دانست و افزود: «آموزش افراد بسيار مهم است، به خصوص افراد ديابتي که در آنها آموزش اساس درمان ديابت است. اگر فرد ديابتي آموزش نبيند، نميتواند بر قندخون خود کنترل داشته باشد. متاسفانه در کشور ما به مسئله آموزش توجه کمتري ميشود.»
  وي در خصوص انجمنهاي فعال ديابت ايران گفت: «انجمن ديابت ايران در سراسر کشور حدود ۲۵ شعبه و در تهران بيش از ۳۵ هزار عضو فعال دارد. همه شعبههاي آن تقريبا فعال هستند، ولي هر شعبه با توجه به وقتي که دارد، دورههاي آموزشي لازم را برگزار ميکند.»
  وي در خصوص ديگر فعاليتهاي انجمن گفت: «انجمن ديابت بيشتر روي زمينه آموزشي کار ميکند. يکسري کارهاي پژوهشي و تحقيقاتي را نيز با ساير دانشگاهها و مراکز تحقيقاتي انجام ميدهد و طبيعتا نتايج خوبي هم بهدست آورده است. در كل کار انجمن بيشتر در ارتباط با مسائل آموزشي است. يعني جامعه بايد آموزش ببيند و نتايج آموزشهاي انجمن در تحقيقات و پژوهشها سنجيده ميشود. درواقع بررسي ميشود که آموزشهاي داده شده تاثيرگذار بوده و افراد ديابتي براي کنترل ديابت خود کاري انجام دادهاند يا نه؟»
  رئيس انجمن ديابت ايران پيشگيري و کنترل ديابت را مستلزم يک عزم ملي دانست و افزود: «انجمن ديابت ايران به تنهايي نميتواند در زمينه ريشه كن كردن بيماري ديابت کاري انجام دهد. عزمملي يعني اينکه در اين راستا وزارتخانههاي مختلف از جمله وزارتبهداشت، درمان و آموزشپزشکي، وزارت ورزش و جوانان، دانشگاههاي مختلف، استانداری ها شهرداريها، صنايع غذايي و همه ارگانهاي مربوطه بايد کمک کنند تا از بروز و گسترش ديابت جلوگيري شود.» وي تصريح کرد: «در غير اين صورت به تنهايي نميتوان از بيماري ديابت جلوگيري کرد.»
  وي تاکيد کرد: «يکي از مهمترين علل افزايش تعداد بيماران ديابتي در سالهاي اخير، تغذيه نامناسب است. همه بايد کمک کنند تا تغذيه جامعه سالم و اصلاح شود. علاوه بر آن کمتحرکي هم يکي از عوامل مهم بروز ديابت است. بايد با درست انتخاب کردن فضاهاي شهري، مردم جامعه را علاقهمند کرد.»
  رئيس انجمن ديابت ايران البته تمركز صرف بر پيشگيري به تنهايي را ناکافي دانست و افزود: «يکسري کارهاي تحقيقاتي مشترک با سازمانهاي مربوطه انجام ميشود، اما مهم اين است که عملي شود. يعني هرگاه از تعداد بيماران ديابتي کم شد و همچنين شاهد عوارض کمتري از ديابت بوديم، آنگاه ميتوان گفت که کارهاي پژوهشي تحقيقاتي ما درست بوده است و کاري عملي در اين راستا صورت گرفته است.»
  وي اذعان داشت: «عزمملي ما در اين زمينه هنوز به آن فرم استاندارد و درست خود نرسيده است. به طور مثال امروزه آموزش به عنوان پايه اصلي درمان بيماري ديابت مدنظر است، اما هنوز سازمانهاي بيمهگر هزينههاي آموزش ديابت را پرداخت نميکنند. بيمه هزينه وسايل و ابزاري را که يک فرد ديابتي بايد در منزل براي کنترل قندخون خود در اختيار داشته باشد، را هم پرداخت نميکند. روي اين مسايل بايد کار کرد.»
  وي تصريح کرد: «تا زماني که هنوز آموزش نهادينه نشده است، نميتوان گفت کاري مناسب در اين راستا انجام شده است. نهادينه شدن آموزش يعني اينکه اگر کسي مبتلا به بيماري ديابت شد تا آموزش نبيند، ويزيت نشود و هزينههاي داروهاي وي پرداخت نشود. آن موقع ميتوان گفت که آموزش نهادينه شده است.»
  اين پزشك ديابتولوژيست خاطرنشان کرد: «امروزه در کشور، به مسئله دارو و درمان بيشتر از پيشگيري توجه ميشود. يعني ما اجازه ميدهيم مردم، بيمار و دچار عوارض و مشکلات شوند، سپس رو به درمان بياورند. در صورتي که در ديابت اصل کار پيشگيري است. بايد پيشگيري شود تا انسانهاي کمتري دچار بيماري ديابت شوند و به آن پيشگيري سطحاول گفته ميشود. بعد از آن بايد پيشگيري کرد تا فردي که مبتلا به بيماري ديابت شده است، دچار عارضه نشود که اين پيشگيري سطحدوم است. پيشگيري بعدي اين است که افرادی که دچار عارضه شدهاند، وضعيت آنها بدتر نشود و دچار نقص عضو نشوند که به آن پيشگيري سطحسوم است. گفتي است اصولا در کشور ما کمتر به اين مسئله توجه ميشود.»
  رئيس انجمن ديابت ايران در خصوص تاثيرات طرح تحول سلامت بر بيماري ديابت هم گفت: «با توجه به اينکه طرح تحول سلامت طرح خوبي است، اما بايد گفت اين طرح بيشتر روي مسئله بيماري توجه ميکند. اگر در زمينه سلامت و درمان بيماران نگاهي داريم، بايد نيمنگاهي هم به پيشگيري داشته باشيم، زيرا پيشگيري ارزانتر و بهتر از درمان است. در رابطه با مسائل پيشگيري در طرح تحول سلامت توجه کافي نشده است. نبايد گذاشت مردم بيمار شوند و بعد به درمان توجه کرد، زيرا اين موضوع هزينهها و عوارض بيشتري در بردارد.»
  وي در خصوص مشکلات موجود در زمينه بيماري ديابت گفت: «در زمينه ديابت و خيلي از بيماريهاي غيرواگير که امروزه، هم مشکلات اجتماعي و هم مشكلات اقتصادي ايجاد کردهاند، تنها راه پيشگيري است. پيشگيري نيز همراه با آموزش است تا افراد کمتري مبتلا به ديابت شوند و اگر شدند، کمک کنيم که بدانند چطور قندخون خود را کنترل کنند. مهمترين کار از نظر من اين است که هزينههاي آموزش توسط سازمانهاي بيمهگر پرداخت شود. اين يک اصل مهم در پيشگيري از بيماري است.»

 • سایه استرس بر زندگی افراد دیابتی


  abdolahiروانشناختی به بیماری دیابت

  زاهد عبدالهی، دکتراي روانشناس بالینی

  یکی از راهکارهای مهم برای کمک به افراد دیابتی پذیرش بیماری توسط فرد بیمار است. وقتی بیمار بپذیرد که بیمار است، آنگاه متوجه مي شود و باور مي كند كه باید الگوی زندگی خود را تغییر دهد. میزان فعالیت بدنی خود را بیشتر کند، مدیریت استرس بیشتر و بهتری داشته باشد. در کل بیمار باید پرهیز کردن از خیلی موارد را یاد بگیرد و از خیلی مسائل دوری کند. از آنجا که بیماران دیابتی نوع ۲ به طور معمول افراد پرخوری هستند و همین پرخوری باعث بروز بیماری در آنها شده است، حاضر به تغییر الگوی زندگی خود نیستند.
  دیابت با شيوه و سطح زندگی افراد ارتباط مستقیم دارد. ماشینی شدن زندگی امروزه افراد جامعه، پایین آمدن میزان تحرک و فعالیت افراد نقش مهمی در شیوع بیماری دیابت ایفا میکند. پایین آمدن فعالیتهای بدنی در واقع خود منجر به کم شدن کارکردهای بدن میشود. یکی از مهمترین عوامل در بیماری دیابت سبک زندگی مردم جامعه است. رفتارها، ارزشها و کارکردهای افراد در جامعه، با عنوان سبک زندگی تعریف میشود. در واقع سبک زندگی به معنای نحوه رفتار فرد در جامعه است. این در حالی است که به خاطر زندگی ماشینی که در پیش گرفته شده است، بسیاری از افراد نسبت به قبل کندتر شده و حتی در بسیاری از موارد قدرت مدیریت خود را از دست دادهاند. از آنجا که همه ما امروزه در جامعه ماشینی و مملو از استرس زندگی میکنیم، باید نحوه ترک و مدیریت استرس را یاد بگیریم، زیرا خواهناخواه در زندگی امروزه، استرس بخش مهمی از زندگی را تشکیل داده است. بحث مهم دیگری که در این مقوله وجود دارد، آمادگی ژنتیکی است که برخی از بیماران دیابتی دارند. این آمادگی ژنتیکی به طور معمول به صورت ارثی در بیماران وجود دارد. این در حالی است که بسیاری از آنها به این موضوع آگاه هستند، اما ترجیح میدهند، مانند همیشه زندگی کنند و بیماری خود را انکار کنند. این موضوع باعث میشود که روز به روز روند کندتری در مقابله با مشكلات و كنترل حالت خود پیدا کنند. مهمترین موردی که در خصوص بیماری دیابت وجود دارد، این است که به دليل مزمن بودن و پيشرونده بودن بيماري مرور فرد بیمار اعتماد به نفس خود را از دست میدهد. خیلی از این افراد قدرت قبل را ندارند و به همین دلیل سعی دارند بیماری خود را انکار کنند. بحث مهم دیگر در بیماری دیابت داروست. در بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، دارو نقش مهمی در زندگی آنها پیدا میکند. بسیاری از بیماران دارو را به عنوان یک موجود بیرونی میبینند که بر خلاف میل بیمار وارد بدن او میشود و زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار میدهد. به مرور زمان به دارو وابستگی پیدا میکنند، به شکلی که احساس میکنند اگر دارو را مصرف نکنند، مشکل خاص و بزرگی در زندگی پیدا میکنند. این امر خود رفتهرفته به کاهش اعتماد به نفس بیمار منجر میشود و در نتیجه فرد از نظر روحی و ذهنی افت میکند. این موضوع به مرور روی کارکرد فرد تاثیر میگذارد و فرد را وارد یک روند اشتباه میکند. فعالیتهای فرد به مرور کم میشود و این کاهش فعالیت بدنی، خود باعث افزایش و شدت بیماری در بدن بیمار میشود.
  از دیگر جنبههای مهم و مشکلزا در بیماری دیابت، انکار بیماری توسط بیمار است. بیمار به مرحلهای میرسد که سعی میکند بیماری خود را با انجام آزمایشهای مختلف و چانه زدن با پزشک معالج خود انکار کند. بیمار تلاش میکند به خود قول دهد که پس از بهبودی با پیشگیری به موقع دیگر دچار مشکل نشود. این در حالی است که دیگر کار از مرز پیشگیری گذشته و به بیماری دیابت مبتلا شده و اکنون سعی به انکار بیماری دارد و نمیخواهد بیماری خود را قبول کند. پس در بیماری دیابت و هر بیماری مزمن دیگر اولین مرحله درمان این است که فرد به مرحلهای برسد که بیماری خود را بپذیرد. دیابت روی قسمتهای مختلف بدن تاثیرگذار است. یک بیمار دیابتی، میزان جذب قندخون بالایی دارد. داروهای دیابت در این بین نقش کمکی روی سیستم بدنی بیمار میگذارند،به این صورت که انسولین فرد را تنظیم میکنند. در هر صورت دارو روی کارکرد فرد تاثیر میگذارد. هر دارویی که در نظر بگیریم، یکسری معایب و مزایا دارد. داروهای دیابت نیز از این قاعده مستثنی نیست. درست است که داروهای دیابتی روی کارکرد فیزیکی بیمار تاثیر كمي میگذارند، ولی باید توجه کرد که مزایای اين دارو ها بسیار بیشتر است. با مصرف دارو است که بیمار میتواند انسولین خون خود را تنظیم کند، پس نباید فکر بیمار به عوارض داروها معطوف شود. همانطور که گفته شد، یکی از راهکارهای مهم برای کمک به افراد دیابتی پذیرش بیماری توسط فرد بیمار است. وقتی بیمار بپذیرد که بیمار است، آنگاه متوجه مي شود و باور مي كند كه باید الگوی زندگی خود را تغییر دهد. میزان فعالیت بدنی خود را بیشتر کند، مدیریت استرس بیشتر و بهتری داشته باشد. در کل بیمار باید پرهیز کردن از خیلی موارد را یاد بگیرد و از خیلی مسائل دوری کند. از آنجا که بیماران دیابتی نوع ۲ به طور معمول افراد پرخوری هستند حاضر به تغییر الگوی زندگی خود نیستند. به این افراد باید یاد داد که سبک زندگی خود را تغییر دهند. هرچند یک عده از بیماران گاهی آنقدر دیر دست به درمان میزنند که متاسفانه دیگر خیلی از کارها را نمیتوان برای آنها انجام داد و حتی تغییر سبک زندگی نیز کمکی به آنها نمیکند. واقعیتی که در خصوص بیماری دیابت وجود دارد، این است که با وجود اطلاعرسانی دقیق و تلاش هاي گسترده آموزشي و پژوهشي که در خصوص بیماری دیابت انجام شده است، هنوز هم بسياري از مبتلايان و خیلی از افراد در خطر باز هم فکر میکنند، از این مشکل دور هستند. باید به افراد یاد داد که ارزش بیشتری برای خود قائل باشند و به پیشگیری بیشتر اهمیت دهند. یکی از اصلیترین کارها در این راستا آن است که حداقل ۶ ماه یکبار همه افراد در معرض خطر خود را چک آپ کنند، که حداقل از اوضاع بدنی خود اطلاع پیدا کنند.

 • 6 اشتباه دیابتی و چگونگی جلوگیری از آنها


  diabetes-206x300شما پزشك خودتان هستيد؛ حل کردن یک تنه مشکلات

  آمان میگوید: «اشتباهی که اكثر مردم در رابطه با ورزش كردن انجام میدهند، این است که میخواهند بدون کمک دیگران این کار را انجام دهند.»
  بهتر است كه تنها ورزش نكنيد.اين را بدانيد كه همسر، دوستان و اعضای خانواده، گروههای ورزشی خوبی تشکیل میدهند و باعث مي شوند شما انگيزه و ممارست بيشتري پيدا كنيد.آنها همچنین تشویقکنندههای خوبی براي شما هستند.
  اين امر در مورد رژیم غذایی شما نیز صدق میکند. داشتن دوست یا خویشاوندی که او نیز درگیر این چالش است، ایجاد تغییرات و پذيرفتن تغييرات لازم را آسانتر میکند.
  عدم در دست گرفتن
  کنترل بیماری
  داشتن پزشک متخصص غدد و پزشك ديابتولوژيست براي كنترل بيماري كاملا ضروری است، اما شما همیشه در مطب دکتر نیستید و در نتيجه خودتان هم بايد عضوي از تيم درماني تان باشيد.
  دکتر آندرو آمان، رئیس مرکز سلامت دیابت هارولد اشنایتزر دانشگاه علوم پزشکی اورگان میگوید: «شما در ۹/۹۹ درصد مواقع پزشک خود هستید.»
  شما در مورد بيماري ديابت خود فردي مسئول هستید، بنابراین خود شما باید مراقب رژیم، غذایی، ورزش و دریافت داروهاي خودتان روی برنامه باشید.شما هستید که میتوانید با دانستن چگونگی عملکرد دیابت، بهترین تصمیم را درباره کنترل آن بگیرید. به کلاسهای کنترل دیابت بروید و در گروههای حامی آن شرکت کنید.
  دكتر ماران آمان میگوید: «متاسفانه بیماران زیادی به دنبال حضور در این گروهها نیستند و پزشکان زیادی نیز بیماران خود را به شرکت در این گروهها ارجاع نمیدهند. این منابع و كلاس ها و گروه ها اطلاعات ضروری را در اختیار بیماران قرار میدهند و افراد دارای چالش های مشترک را دور هم جمع میکنند و محیطی را برای ملاقات و مصاحبت آنها با یکدیگر فراهم میکنند.

  توقع بسیار زیاد در مدتی خیلی کوتاه

  تغییر عادات غذا خوردن و ورزش كردن قدم بسیار بزرگی است. شما برای دیدن نتایج مثبت و ثابت ماندن و ماندگار آنها نیاز به زمان دارید.
  دکتر پریدی اسریکانتن، فوق تخصص غدد در دانشگاه UCLA میگوید: «اکثر مردم فکر میکنند با یک یا دو روز رعايت كردن و انجام دستورات اتفاقهاي خارقالعادهای مي افتد و همچنان در حال جریان است، اما بهتر است بگوييم. حداقل چند سال و حتي شايد یک یا دو دهه طول بكشد تا به این مرحله برسند، حتی کاهش ۵ یا ۱۰ درصد وزن نیز نیاز به زمان دارد.»
  آمان میگوید: برای ایجاد تغییرات بادوام، گامهای کوچک بردارید. اگر بیشتر از آنچه که میتوانید کاری را انجام دهید، ممکن است آن را رها کنید.
  قبل از اینکه برنامه ورزشی جدیدی را شروع کنید، با پزشک خود در مورد آن ها صحبت کنید. آنها میتوانند، در تعیین اهداف و برنامه ريزي برنامهای ایمن و مؤثر به شما کمک کنند.
  برداشت اشتباه و سوء استفاده از داروها

  آمان میگوید: « بسیاری از بیماران فکر می کنند، داروهاي ديابت از رژیم غذايي و ورزش قوی تر است، اما در بسیاری از موارد، دیابت نوع ۲ میتواند، بدون نیاز به دارو و از طریق ترکیبی از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم کنترل شود.»
  اما در عين حال حتما بايد اين را بدانيد كه برای بسیاری از بیماران نیاز به دارو است.
  آمان میگوید: «تعداد زیادی از مردم دوز مورد نیاز دارو را مصرف نمیکنند و این تعجبآور است. این اشتباهی خطرناک است. شما بايد همه چيز را،همه چيز را به پزشک خود اطلاع دهید. حتي اگر مي خواهيد داروي تان را قطع كنيد هم به او اطلاع دهيد. شاید او بتواند برنامه دوز دارو را به گونهای که برای شما بهتر است، تغییر دهد.»

  انتخاب نامناسب غذا
  اسریکانتن میگوید: به طور معمول در رابطه با غذا و قند خون، بايد گفت؛ كه اشتباه بزرگ قطعه شکلاتی نیست که نمیتوانید در خوردن آن مقاومت کنید بلكه اشتباه بزرگ تکرار این عادت ناسالم در خوردن است كه میتواند اثر بدی در قند خون شما داشته باشد.
  او میگوید: «اكثر افراد فکر میکنند تنها این بار است که این قطعه شکلات را میخورند اما نه، این یک مشکل مداوم است که در جواب آزمایش قند خون اثرگذار است.»
  به گفته او، کالری و کربوهیدرات دو مشکل اساسی بيماران ديابتي هستند. برای اینکه سطح قند خون خود را ثابت نگه دارید باید هر دو را کنترل کنید.
  برای اینکه بتوانید غذاها و نوشیدنیهایی که میخورید را پیگیری کنید، یادداشت غذایی تهیه کنید و همیشه برچسب روی مواد غذایی را بررسی کنید تا بدانید چه ترکیباتی در غذایی که میخورید وجود دارد.
  اشتباه رایج دیگر، نداشتن برنامه منظم در خوردن است. صبحانه بخورید و در طول روز وعدههای غذایی منظم را رعایت کنید تا در دیگر ساعات روز کنترل خود را در خوردن از دست ندهید.
  نادیده گرفتن سایر مشکلات

  استرس مداوم و افسردگی میتواند، واقعا به شما بستگی داشته باشد اگر به خاطر دیابت خود به راحتی احساس ناامیدی کنید، شرایط بدتر خواهد شد.
  دکتر اسریکانتن میگوید: «شما باید به افسردگی خود پی ببرید و آن را حل کنید.»
  افسردگی و استرس میتوانند، تأثیر بدی در میزان قند خون داشته باشند. استرس مداوم موجب تقویت هورمونهای می شود که شرایط را برای عملکرد انسولین پیچیدهتر میکند. دکتر آمان میگوید: «عدم کاهش استرس ، موجب افزایش قند خون شما می شود»
  به گفته او ورزش میتواند، موجب کاهش استرس شود و شواهدی وجود دارد که نشان میدهد که مدیتیشن و ماساژ موجب کاهش سطح قند خون می شود.

 • همين حالا،همين امروز، بايد در مورد ديابت كاري كرد

   ۴۷ درصد افزایش هزینه های ناشی از دیابت در طول ۵ سال در آمريكا

  ترجمه: علي رضا سردشتي

  diabetes-care-212x300در جهان امروز به دليل تغييرات شيوه زندگي و مدرن   کسب زندگي‌ها، شمار ابتلا به بيماري هاي مزمن افزايش يافته است و طبيعي است كه اين روند اقتصادي سنگيني را متوجه اقتصاد كشورهاي مختلف جهان مي كند. براي مثال تنها در آمریکا افزایش بار اقتصادی ناشی از دیابت به شدت ادامه دارد و بر اساس مطالعه‌ای که در شماره دسامبر نشريه Diabetes Care‌ منتشر شد و به بررسی شیوع و هزینه‌های مرتبط با دیابت به تفکیک ایالتی در آمريكا پرداخته بود، دیابت در سال ۲۰۱۲ افزایش هزینه‌‌ای بیش از ۳۲۲ میلیارد دلار را براي اين كشور رقم زده است،البته اين رقم مجموع هزينه هاي تقريبي درماني و پيگيري هاي درمان و البته کاهش تولید است و یا به عبارتی هزینه‌ای معادل بیش از ۱۰۰۰ دلار برای هر فرد آمريكايي است.  علاوه بر این افزایش هزینه‌های مرتبط با پیش‌دیابت و دیابت تشخیص داده نشده، اهمیت روز افزون پیشگیری و تداخل زودهنگام را نشان می‌دهد. این بررسی  که به دنبال گزارش مشابه منتشر شده‌ای  در سال ۲۰۱۰ انجام شد و نتایج آن سال گذشته انتشار یافت، تنها در طول ۵ سال افزایش ۴۷ درصدی هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم مربوط به دیابت را نشان می‌دهد. این تخمین در كل مربوط به هزینه‌هاي افراد دیابتی تشخیص داده شده (۲۱ میلیون نفر)، دیابتی‌های تشخیص داده نشده (۱/۸ میلیون نفر)،افراد مبتلا به دیابت بارداری ( حدود ۲۲۲ هزار نفر)،افرادي كه در مرحله پیش‌دیابت هستند(۶/۸ میلیون نفر)-اين حالتی است که در آن اگرچه سطح گلوکز در خون فرد تا حدودی بالا است ولی در حدی نیست که دیابتی تشخیص داده شود-. این هزینه‌ها به تفکیک شامل ۲۴۴ میلیارد دلار هزینه‌های اضافی (شامل هزینه ویزیت در مطب یا بیمارستان، تجویز دارو و هزینه‌های مربوط به مشکلاتی از جمله فشار خون و عوارض کلیوی)  و۷۸ میلیارد دلار کاهش تولید است.

  محققان تخمین می‌زنند كه از این ۴۷ درصد افزایش هزینه های پزشکی ، ۲۷ درصد نتیجه افزایش تعداد افراد مبتلا به دیابت در آمریکا است و ۱۴ درصد هم مربوط به افزایش هزینه میانگین درمان و دارو برای هر فرد دیابتی است،  اما از آن جایی که این بررسی افزایش قابل توجهی را در هزینه‌های مربوط به پیش‌دیابت و دیابتی‌های تشخیص داده نشده نشان می‌دهد، سرمقاله‌ای در همان شماره، این مطالعه را «هشدار دهنده» نامید. محققان پی بردند در طول این ۵ سال، هزینه موارد پیش‌دیابت تا ۷۴ درصد و هزینه هاي بيماران با دیابت تشخیص داده نشده تا ۸۲ درصد افزایش یافته است.

  تیموتی دال، محقق ارشد و سر دبیر IHS Life Science گفت: «این ارقام بر اهمیت یافتن راه‌هایی برای کاهش بار اقتصادی حاصل از دیابت و پیش‌دیابت، از طریق پیشگیری و درمان بهتر تأکید می‌کند. هزینه‌های مالی و هزینه‌های مربوط به کیفیت زندگی، به طور فوق‌العاده ای بالا است که در بسیاری از موارد قابل جلوگیری است.» به گفته هیئت تحریریه  علمي اين نشريه«یک نگرانی باقی می‌ماند و آن اینکه ما به عنوان یک جامعه پزشکی، آگاهی زیاد و یا برنامه‌های مناسب برای حل کردن این مشکل نداریم.» هیئت تحریریه از جمله ویلیام چفالو، سردبیر Diabetes Care، متیو پترسن، معاون سردبیر و دکتر رابرت رتنر، دبیر علمی، نتیجه گرفتند که این بررسی، نیاز به مداخله هاي پزشكي و بهداشتي را در طول مرحله پیش‌دیابت نشان می‌دهد و دلایل بالینی و مالی در ضرورت  تشخیص این افراد را ارائه می‌کند. بررسی‌های قبلی نشان می دهد، تغییر سبک زندگی شامل کاهش وزن، افزایش فعالیت‌های فیزیکی و تغییر رژیم غذایی، خطر دیابت نوع ۲ را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. اين گروه پزشكي در نتايج تحقيقات خود نوشتند: «به عقیده ما، مشخص کردن افراد پیش‌دیابتی‌ و در معرض خطر ابتلا به ديابت از هر دو جنبه بالینی و سلامت عمومی با ارزش است. حتی مشخص کردن دیابتی‌های تشخیص داده نشده ضرورت بیشتری دارد، زیرا دیابت درمان نشده منجر به عوارض پرهزینه‌‌ای مانند بیماری‌های قلبی و کلیوی، آسیب‌های عصبی و مشکلات مربوط به دید و بينايي می‌شود.» بر اساس نتیجه‌گیری هیئت تحریریه و گروه مشاوران پزشكي اين نشريه معتبر«این بحران ديابت در آمريكا در حال بدتر شدن است. اکنون زمان عمل است و هر تاخيري نتايج ناراحت كننده و فاجعه باري را به همراه خواهد داشت.اين مطالعه و این داده‌ها باید پیامی برای انجام اقدامی  سريع و قاطع باشد.» همچنین این مطالعه به بررسی شیوع دیابت و بار اقتصادی ناشی از آن به تفکیک ایالت‌ها پرداخته است.

    بر اساس این بررسی، دیابت تشخیص داده شده و دیابت بارداری در بسیاری از ایالات جنوبی آمريكا (آلاباما، فلوریدا، کنتاکی و میسیسیپی) و البته غرب ویرجینیا بیشترین میزان شیوع  را دارد. در ایالات غربی (آلاسکا، کلرادو،مونتانا و یوتا)، مینهسوتا و ورمونت، اين حالات کمترین میزان بروز و شیوع را داشته است. تأثیر گوناگونیهای جغرافیایی در بار اقتصادی ناشی از دیابت، به دلیل گوناگونی در شیوع، درآمد و هزینههای مراقبت پزشکی در مناطق مختلف است.

 • درمان هاي جديد و كارآمد براي ديابت

  kalbasi

  محاسن انسولین های جدید

  دکتر سعيد كلباسي، فوق تخصص غدد و استاد دانشگاه

  عوارض گسترده بیماری دیابت متخصصان این حوزه را بر آن داشت  تا با تحقیقهای گسترده و پژوهشهای متعدد در این زمینه به شیوههای نوین درمان دیابت دست پیدا کنند. در این راستا با دکتر سعید کلباسی، فوق تخصص غدد و استاد دانشگاه به گفتگو نشستیم و از روشهای نوین درمان دیابت صحبت کردیم که در ادامه خواهید خواند.

  در خصوص بروز بیماری دیابت و ساز و کار آن توضیح دهید؟

  به طور کلی دیابت به ۲ دسته کلی تیپ یک و تیپ دو تقسیم می‌شود. تیپ یک ۱۰ درصد موارد را تشکیل می‌دهد و افرادی هستند که معمولا در سنین کودکی و به طور ناگهانی دچار بیماری می‌شوند. بیماری در این موارد خود را به صورت حاد نشان می‌دهد. به طوری که حتی یک‌سوم بیماران با حالت شديد يعني کمای کتواسیدوز مراجعه می‌کنند. تیپ یک بیمارانی هستند که به ناگهان دچار پرنوشی و پرادراری می‌شوند. قندخون بیمار به بالای ۲۰۰ تا ۲۵۰ می‌رود. دیابت تیپ یک معمولا خیلی حاد و پر سرو صدا است. بیمار لاغر می‌شود و چون محتوای قند عدسی چشم تغییر می‌کند،اختلال دید پیدا می‌شود. بیماران تیپ یک معمولا از‌‌ همان ابتدا باید انسولین مصرف کنند، چون در حقیقت عامل بیماری ،تخریب سلول‌های انسولین‌ساز لوزالمعده است. در لوزالمعده سلول‌هایی وجود دارد به نام سلول‌های بتای جزایر لانگرهانس که این سلول‌ها انسولین ترشح می‌کنند و وقتی این سلول‌ها تخریب می‌شوند و بیش از ۹۰ درصد آنها از بین می‌روند، قندخون به شدت بالا می‌رود.

  برعکس بیماران تیپ یک در بیماران تیپ ۲ که معمولا در ۴۵ سالگی و معمولا با یک زمینه ارثی شاهد بروز بیماری هستند، فرم دیابت معمولا آهسته شروع می‌شود. به طوری که ما معتقدیم زمانی که قندخون فرد بالا می‌رود و بیمار به پزشک مراجعه می‌کند، ۳ تا ۵ سال از شروع بیماری دیابت بیمار گذشته است. در دیابت تیپ ۲ بدن بیمار انسولین دارد  ولی بافت‌های محیطی به انسولین جواب نمی‌دهند. بنابراین در دیابت تیپ ۲ حالتي به نام «مقاومت در انسولین» وجود دارد. این افراد از ابتدا نیاز به تزریق انسولین ندارند، اما گفتنی است  سه‌چهارم بیماران دیابت تیپ دو نیز بعد از گذشت ۱۴ سال از بیماری، اغلب نیازمند به تزریق انسولین می‌شوند. در دیابت تیپ ۲ معمولا چاقی، عدم‌تحرک، مصرف زیاد غذاهای فست‌فود، استرس و بی‌خوابی عواملی هستند که در بروز بیماری نقش دارند.

  شیوه درمانی برای این افراد به چه صورت است؟

  در بدن بیماران دیابتی تیپ ۲ انسولین وجود دارد، ولی انسولین در بافت‌های محیطی تاثیر نمی‌گذارد. بنابراین درمان این افراد با رژیم‌غذایی، ورزش و دارو شروع می‌شود. اولین دارویی که برای آنها استفاده می‌شود، متفورمین و سپس خانواده‌های بعدی دارو‌ها است.

  درمان دیابت نسبت به گذشته چه تغییری کرده است؟

   

  تحولی که در درمان بیماری دیابت ایجاد شده، این است که با دانستن علل پاتوفیزیولوژیک یا عللی که باعث ایجاد این بیماری می‌شوند، راهکارهای درمانی جدید به وجود آمده است. مثلا با دانستن اینکه بافت‌های بدن بیماران دیابتی تیپ ۲ به انسولین جواب نمی‌دهند، بنابراین داروهایی به نام گلوتازون‌ها مثل پیوگلیتازون که اکنون به اسم پیتوز و خود پیوگلیتازون در بازار دارویی ایران هستند، تولید شده است. اینها داروهایی هستند که بافت کبد و سلول‌های کبدی را به انسولین حساس‌تر می‌کنند. داروی دیگری نیز که سال‌ها در ایران موجود و مصرف می‌شود، داروهایی هستند که باعث افزایش ترشح انسولین در لوزالمعده می‌شود. خانواده جدید‌تر از این دارو‌ها به نام گلیناید‌ها هستند که سریع‌تر از گلی‌بن کلامید باعث ترشح انسولین می‌شوند.

  چه قدمهای جدید دیگری در درمان دیابت برداشته شده است؟

   

  اینها قدم‌های جدید در درمان دیابت بود. از آنها جدید‌تر و مهم‌تر استفاده از پمپ‌های انسولین است. وقتی دیده شد ،بدن بیمار دیابت تیپ یک انسولین ندارد و باید ترشح انسولین طبیعی تقلید شود، دستگاهی ساخته شد که خود انسولین ترشح می‌کند. پمپ انسولین ساخته شده به ایران نیز آمده است. پمپ انسولین دستگاهی است، مانند موبایل که کنار شلوار یا لباس بیمار قرار می‌گیرد و توسط یک سنسور زیر پوست قرار داده می‌شود. این سنسور هر ۴ روز یک‌بار نیز عوض می‌شود. پمپ انسولین با دستوری که بیمار می‌دهد و طبق برنامه‌ای که پزشک معالج تنظیم می‌کند، انسولین تزریق می‌کند. به این صورت که ساعت به ساعت یک میزان ثابت انسولین وارد بدن بیمار می‌شود. در حال حاضر روی هوشمندسازی پمپ‌های انسولین کار می‌شود تا خود دستگاه تصمیم بگیرد که چه میزان انسولین در بدن وجود دارد و در واقع میزان قندخون را چک کند و پیشنهاد دهد که چه میزان انسولین تزریق شود که قند بالا نماند و خیلی هم پایین نیفتد. در کنار اینها دستگاهی ساخته شده به نام CGM که قندخون را هر ۵ دقیقه ثبت می‌کند. در حقیقت یک پانکراس یا لوزالمعده مصنوعی ساخته شده که خود قند را ثبت و تنظیم می‌کند که چه میزان انسولین تزریق شود. به هر حال درمان دیابت نسبت به قدیم بسیار تغییر کرده و چیزی که تمام دستورالعمل‌ها می‌گویند، این است که پزشک دیابتی موفق است که مثل یک خیاط خوب بداند که برای چه بیماری، چه لباسی بدوزد. امکان دارد یک بیمار دیابتی با رژیم و متفورمین درمان شود و یک بیمار دیابتی دیگر مجبور باشد که روزی ۵ نوبت انسولین تزریق کند. این هنر پزشک است که بفهمد کدام بیمار چه دارو و چه انسولینی نیاز دارد؟

  اطلاعات جدیدی در خصوص بیماری دیابت به دست آمده؟

   

  یک مسئله جدید که چند سال اخیر كشف شد، این بود که وقتی مقدار معینی قند از طریق خوراکی و نیز از طریق تزریق مستقیم به بیمار داده می‌شود، مشاهده شد که در مصرف خوراکی، انسولین بیشتری توسط لوزالمعده ترشح می‌شود. با این آزمایش این نتیجه حاصل شد که احتمالا در معده یا روده موادی ترشح می‌شود که باعث تغییرات در ترشح انسولین شده و این مبنای پیدایش داروهاي جديد شد.

  از طرف دیگر انسولین‌های آنالوگ ساخته شد. انسولین‌های جدید، انسولین‌هایی هستند که سریع‌تر اثر کرده و سریع‌تر به قله می‌رسد و همچنین سریع‌تر در خون پاک می‌شود. بنابراین قند بعد از غذا را بهتر کنترل می‌کند و اثر آن نیز در طولانی مدت باقی نمی‌ماند و مانند انسولین‌های قدیمی، نزدیک ظهر افت قند و تشنج ایجاد نمی‌شود. آنالوگ‌ها نیز ساخته شد. یعنی با تغییری در اسید آمینه پروتئین انسولین، انسولین‌های جدید مثل لیسپرو، گلولیزین و نورورپید که در بازار ایران نیز موجود است، ساخته شد. انسولینی که ۲۴ ساعت در بدن می‌ماند. خوبی انسولین‌های جدید این است که نیازی به یخ و یخچال نیست. انسولین‌های جدید در دمای طبیعی محیط نیز قابل استفاده است. این در حالی است که انسولین‌های قدیمی باید نیم ساعت قبل از غذا مصرف می‌شد، اما انسولین‌های جدید ۵ دقیقه بیشتر با غذا فاصله ندارند. بنابراین بسیار راحت شده است.

  آیا همه این داروها در بازار دارویی ایران موجود است؟

   

  خوشبختانه در حال حاضر تمام داروهای ذکر شده در ایران وجود دارد. همچنین پمپ انسولین نیز به ایران رسیده است و ما در حال حاضر بیمارانی داریم که از این روش درمان استفاده میکنند. قیمت پمپهای جدید بین ۱۴ تا ۱۸ میلیون تومان است. منتهی پمپ شرایطی دارد که نمیتوان روی هر بیماری این روش را پیاده کرد. معمولا خانمهای باردار، کسانی که قندخون آنها با انسولین قابلکنترل نیست، کسانی که در شیفتهای مختلف کار میکنند و یک دستور انسولین برای تمام طول روز آنها قابلکنترل نیست، میتوانند از پمپانسولین استفاده کنند. پمپانسولین در حال حاضر روشی گرانقیمت است و تحت پوششبیمهای قرار نمیگیرد. متاسفانه سازمانهای بیمهگر هنوز فکر میکنند که درمان دیابت به‌‌ همان روشهای سابق است. در صورتی که روشها تغییر کرده است. حتی در کشورهای کوچک نیز در حال حاضر از پمپانسولین استفاده میکنند، چون پوششبیمهای دارند ولی ایران هنوز به این مرحله نرسیده است و اگر سازمانهای بیمهگر در این راستا تلاش کنند، قدم مهمی در راستای درماندیابت برداشته شده است.

  در حال حاضر شیوه درمانی علمي ديابت بر اساس دستورالمعلها به چه شکل است؟

   

  طبق دستورالمعل ۲۰۱۲ انجمن دیابت امریکا و انجمن دیابت اروپا، در حال حاضر درمان دیابت نوع ۲ پس از تشخیص با رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی بیمار، ورزش و متفورمین شروع میشود. با توجه به فوایدی که متفورمین در درمان بیماران دیابتی دارد، بهترین درمان اولیه است. متفورمین عوارض قلبی را کم میکند، جلوی افزایش وزن را میگیرد، چربی خون را کنترل میکند، جلوی اختلالات انعقادی را میگیرد و به تازگی نیز گفته میشود ضدسرطان است. از آنجا که برخی سرطانها در دیابتیها شایعتر است، مطالعات گسترده در این زمینه نشان داده است، شروع سرطان در بیمارانی که متفورمین مصرف میکنند، کمتر شده است. اکنون دست پزشک باز است و بعد از درمان اولیه، پزشک معالج میتواند، میزان متفورمین را بالا ببرد یا میتواند بعد از متفرمین از داروهاي خانواده سولفور مثل گلیبنکلامید، گلیکلازید، گلیبوراید یا گلیپیزاید استفاده کند. میتواند گلوتازون   یا ترکیبات تیازول که به آن گلیدیون میگویند، مثل پیوگلیتازون استفاده کند. همچنین میتواند انسولین تجویز کند  ولی انسولینها   هستند، مثل ام پياچ، لانتوس، دتمیر و انسولینهای جدید که به بازار آمده است. همچنین میتوان، بعد از متفورمین داروهای جدید مثل ویکتوزا که خوشبختانه در بازار ایران نیز موجود است، تجویز شود. اگر بیمار چاق است و استفاده از یکسری داروها باعث چاقی بیشتر بیمار میشود، میتوان بعد از متفورمین به بیمار ویکتوزا داد  یا اگر بیمار حاضر به تزریق نیست، میتوان سیتاگلیپتین تجویز کرد.

  شیوه جدید کنترل قندخون به طور مداوم چه شیوهای است؟

  شیوه جدید قندخون به طور مداوم را CGM میگویند. دستگاهی است که روی بدن بیمار نصب میشود. ۳ روز روی بدن بیمار میماند و از طریق سنسوری که زیر پوست است، از راه یک آنزیم و یک ماده شیمیایی قندخون را هر ۵ دقیقه ثبت میکند. بعد از ۳ روز سنسور از بدن بیمار خارج میشود و روی سختافزار مخصوصی قرار میگیرد و نمودار ۳ روزه قندخون بیمار را نشان میدهد. نمودار به رنگهای مختلف است تا مشخص شود قندخون بیمار در چه ساعاتی چه مقدار است   این مورد به پزشک معالج برای ادامه درمان کمک میکند. این دستگاه در حال حاضر در ایران نیز وجود دارد. کلینیک آن نیز در ایران راه افتاده است و پزشکان میتوانند، بیماران خود را برای این روش درمانی با هزینه خیلی خوب و مناسب به کلینیک بفرستند. گفتنی است، این دستگاه در سه روزی که به بیمار نصب است، هیچ مزاحمتی برای بیمار ایجاد نمیکند. بیمار میتواند حمام برود، ورزش کند و همه کارهای روزمره خود را انجام دهد و مشکلی از این طریق بهوجود نمیآید.

  بهبود کنترل قندخون، کاهش Hb1Ac،کنترل دیابت بدون افزایش خطر هیپوگلیسمی و کاهش خطر ماکروزومیا (جنین درشت) در دوران بارداری،مزاياي اين شيوه هستند.

     ویژگیهای پمپانسولین چیست؟

  انتقال انسولین پایه به میزان ۲۵ هزارم واحد در ساعت، قابلیت تنظیم میزان پایه موقت، قابلیت تنظیم ۳ برنامه مختلف برای میزان پایه، اعلام هشدارهای امنیتی، امکان دانلود اطلاعات پمپانسولین از طریق کامپیوتر و هوشمندی پمپ.

جهت دانلود نسخه الکترونیکی مجله زندگی با دیابت (ویژه نوروز ۹۴) با فرمت PDF بر روی دگمه زیر کلیک کنید.

همچنین می توانید توسط ابزارک های زیر این مجله را از طریق شبکه های اجتماعی برای دوستان خود به اشتراک گزارید!