می‌خواهم استیو جابز ایران شوم! – پنجمین داستان دیابت

داستان دیابت من – پنجمین داستان دیابت

می‌خواهم استیو جابز ایران شوم!

ستاره محمد

 

کامیاب تهرانی، جوانی ۱۷ ساله و محصل رشته ریاضی سال سوم دبیرستان است. او زمانی به ابتلای خود به دیابت پی ‌برد که در حال و هوای شروع سال چهارم دبستان بود. تابستان آن سال خیلی کم‌انرژی و لاغر شده بود تا اینکه در شهریورماه با گرفتن جواب آزمایش‌های خود متوجه شد باید در زندگی اش تغییرات اساسی ایجاد کند. اگرچه دیابت سختی‌ها‌یی دارد اما این موضوع نه تنها کامیاب را از حرکت در مسیر آرزوها و اهداف بزرگش ناامید نکرده بلکه به او قدرتی دوچندان بخشیده است

تابستانی که به خستگی گذشت

تابستان سال ۱۳۸۶ بود که متوجه شدم برعکس دوستانم حوصله بیرون رفتن و بازی فوتبال را ندارم، خیلی زود خسته و بی‌حال می‌شدم. آن سه ماه بیشتر وقتم را در خانه گذراندم. در عین حال پرنوشی و تکرر ادرار نیز داشتم. کم‌اشتها و لاغر هم شده بودم. به پزشک مراجعه کردم و آزمایش دادم. روزی که از دیابت خود باخبر شدم را دقیقا به یاد دارم. دهم شهریور بود. همراه با پدر و مادرم جواب آزمایش را نزد پزشک بردیم اما او ما را به دکتر دیگری معرفی کرد. دکتر جدید نیز همان شب من را در ICU مرکز طبی کودکان بستری کرد. یادم می‌آید که آنجا بیهوش شدم و بعد تازه فهمیدم که دیابت دارم.

فقط ساقه طلایی و فیله مرغ می‌خوردم!

وقتی فهمیدم دیابت دارم، برعکس پدر و مادرم خیلی ناراحت نشدم. آنها هم بعد از مدتی با این مسئله کنار آمدند و آن را پذیرفتند. در ابتدا مادرم خیلی به من کمک می‌کرد اما بعد به مرور زمان بیشتر کارهای درمانی را خودم برعهده گرفتم. اوایل وقتی در مدرسه بودم برای اینکه قندم پایین بیاید کل طول مدرسه را در زنگ تفریح راه می‌رفتم و فقط بیسکویت ساقه طلایی می‌خوردم. برای شام نیز بیشتر اوقات فیله مرغ می‌خوردم. اما بعدها متوجه شدم که این میزان محدودیت در رژیم غذایی واقعا ضرورتی ندارد و دیابتی‌ها‌ می‌توانند مانند سایر افراد زندگی کنند؛ منتهی با رعایت تعادل و کنترل در میزان مصرف مواد غذایی. در حال حاضر از تمام خوراکی‌ها‌ استفاده می‌کنم اما می‌دانم که برای هر غذایی چقدر و چه زمانی باید انسولین تزریق کنم.

دیابت، خاطراتم را شیرین کرده است

تا به حال نشده که به خود بگویم چرا من باید دیابت بگیرم. اتفاقا فکر می‌کنم از افراد غیردیابتی سالم‌تر‌ هم هستم زیرا به طور مرتب آزمایش می‌دهم. به هر حال هر فردی مسائل خاص خود را دارد و باید با آنها کنار بیاید. جالب است بدانید که بیشتر خاطراتم در این سال‌ها‌ شیرین بوده‌اند‌ و خاطره تلخی از دیابت ندارم. برای مثال اولین باری که به مطب دکتر سعید کلباسی، فوق تخصص غدد مراجعه کردم باخبر شدم که قرار است به «بارسلونا» سفر کند. من هم به شوخی گفتم که برایم لباس فوتبالیست معروف «مسی» را بیاورد و ایشان واقعا این کار را کرد و پیراهن را آورد! یک بار هم در مراجعاتم به کلینیک دیابت تابان متوجه شدم شبکه خبر در حال تهیه گزارش و فیلم‌برداری از کلینیک است. جالب اینکه با من نیز مصاحبه کردند. از دیگر خاطرات شیرینم، شرکت در سفر دسته‌جمعی دیابتی‌ها‌ با دکتر کلباسی به مشهد بود.

ادامه تحصل در «هاروارد» آرزوی من است

در این سال‌ها‌ تا به حال سابقه بی‌هوشی و تشنج براثر افت قند خون نداشته ام. البته یک بار قند خونم به شدت پایین آمده بود و از ترسم شروع به پرخوری کردم. به همین دلیل یکدفعه قندم بروی ۲۰۰ رفت! اما بعد از آن دیگر این اتفاق نیفتاد و توانستم به خوبی افت قندهایم را کنترل کنم. در مدرسه نیز هیچ مشکلی ندارم و خودم به دوستانم می‌گویم که دیابت دارم. این موضوع امروزه بسیار جاافتاده است. در حال حاضر در دبیرستان نمونه دولتی امام حسین (ع) درس می‌خوانم که از لحاظ معدل نهایی سال سوم پسران، دومین مدرسه تهران است و سال گذشته ۳۶ رتبه کنکور زیر هزار داشته است. این موضوع برای من یک موفقیت است که در چنین مدرسه‌ای‌ قبول شوم. در آینده قصد دارم در رشته‌ای‌ مربوط به کامپیوتر درس بخوانم و آرزویم این است که در دانشگاه «هاروارد» ادامه تحصیل دهم.

می‌خواهم با شرکت «اپل» رقابت کنم

یکی از الگوهای من «استیو جابز» است. خیلی دوست دارم که در ایران شرکتی مانند «اپل» راه بیندازم. تمام کنفرانس‌ها‌ی «اپل» را هم به صورت زنده نگاه می‌کنم. در این زمینه ایده‌ها‌ی خوبی دارم. تاکنون حدود ۵۰ ایده روی کاغذ پیاده کرده ام و قصد دارم در آینده شرکتی دانش‌بنیان تاسیس کنم؛ با این امید که بتوانیم رقیبی برای شرکت «اپل» شویم. هدف دیگرم این است که درآمد خوبی داشته باشم و به فعالیت‌ها‌ی خیریه کمک کنم. به تمام افراد دیابتی توصیه می‌کنم زندگی را سخت نگیرند. دیابت خیلی مسئله حاد و دشواری نیست. من در حال حاضر هم ورزش می‌کنم و هم با دوستانم به تفریح می‌پردازم و در کل زندگی عادی دارم. درواقع فقط یک صفت به زندگی من اضافه شده است و آن دیابت است.

 

Leave a reply