دیابت بارداری چیست و چگونه به وجود می آید؟

منبع: خبرنامه سیستم سلامت انگلستان

نگذارید نوزادتان بیش از حد درشت باشد.

زنان بارداری که هیچ وقت بیماری دیابت نداشته اند، اما در حین بارداری قند خون آنها بالا میرود را با واژه دیابت بارداری یا Gestational Diabetes توصیف میکنند. براساس آماری که اداره کنترل و پیشگیری بیماریهای آمریکا در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد، دیابت بارداری حالتی شایع است و حدود ۹ درصد زنان باردار به این حالت دچار میشوند.

علت :

علت دیابت بارداری دقیقا مشخص نیست، اما نظریات متفاوتی در این مورد وجود دارد، از جمله اینکه هورمون هایی که از جفا ترشح میشود، باعث افزایش مقاومت بدن مادر به انسولین و افزایش قند خون میشود. براساس این نظریه زنان با دیابت بارداری به حدی که لازم است انسولین ندارند. دیابت بارداری در اوایل بارداری رخ نمیدهد، برای همین ناهنجاریهای جنین که در برخی موارد در مادرانی که قبل از بارداری دچار دیابت بوده اند، در این گروه دیده نمیشود. اما دیابت بارداری درمان نشده یا خوب کنترل نشده هم میتواند، روی جنین تاثیر منفی بگذارد.
زمانی که زنی باردار دچار دیابت بارداری میشود، پانکراسش فشار اضافه ای را تحمل میکند تا انسولین بیشتری ترشح کند، این انسولین ساخته میشود، اما قند خون مادر را به دلیل همان مقاومت به انسولین پایین نمی آورد، در نتیجه این قند خون افزایش یافته از جفت رد شده و وارد بدن نوزاد میشود، افزایش قند خون نوزاد باعث افزایش ترشح انسولین نوزاد میشود، در نهایت نتیجه همه این اتفاقات این میشود که انرژی اضافی ایجاد شده در بدن نوزاد به صورت چربی ذخیره میشود. این میتواند به « ماکرزومیا» یا « بچه خیلی درشت » بیانجامد. جنین های دچار این حالت ممکن است زایمان را سخت کنند و در حین پروسه زایمان دچار آسیب شوند، در ضمن احتمال اینکه این نوزادان دچار مشکلات قند خون شوند بیشتر است. این گروه از نوزادان احتمال بیشتری هم دارد که در بزرگسالی دچار دیابت نوع ۲ شوند.

درمان :

از آنجایی که دیابت بارداری به جنین آسیب میرساند، باید حتما برای درمان سریع این حالت اقدام کرد. درمان یعنی رساندن قندخون زن باردار به میزان قبل از شروع بارداری، این درمان معمولا شامل درمان دارویی و برنامه تحرک فیزیکی و فعالیت است.
انجمن ملی دیابت آمریکا که یکی از مراکز معتبر در زمینه دیابت در جهان است، هدف از درمان دیابت بارداری را رساندن قند خون به اعداد زیر میداند.

قند ناشتا: کمتر از ۹۵ میلی گرم بر دسی لیتر
قند یک ساعت پس از غذا: ۱۴۰ میلیگرم بر دسی لیتر
قند دو ساعت پس از غذا: ۱۲۰ میلی گرم بر دسی لیتر

کنترل :

برای کنترل این قند خون، خانمهای دچار دیابت بارداری باید جدا از متخصص زنان زیر نظر پزشکان دیابتولوژیست یا در صورت نیاز فوق تخصص های غددباشند. البته پرستاران دوره دیده درمورد دیابت، متخصص تغذیه و نیز در صورت زیر نظر بودن توسط ماما که این ماما هم در امر نظارت و کنترل دیابت نقش خواهند داشت.
خبر خوب برای مبتلایان به دیابت بارداری این است که این نوع از دیابت عموما پس از بارداری بر طرف میشود و مشکلی برای فرد ایجاد نمیکند، البته موارد زیادی هم دیده شده که فرد مبتلا به دیابت بارداری سال ها بعد به دیابت تیپ ۲ مبتلا شده است و به نظر میرسد بین ابتلا به این دو بیماری ارتباط مستقیمی وجود دارد. اما اگر خانمی در یک بارداری دچار دیابت بارداری شد، احتمال اینکه در بارداری های بعدی هم دچار دیابت بارداری شود، حدود ۶۵ درصد خواهد بود. در معدودی از زنان هم حاملگی باعث مشخص شدن دیابت تیپ ۱ یا ۲ میشود. البته در این موارد سخت است که مشخص کرد که این گروه دیابت بارداری دارند یا بارداری باعث مشخص شدن دیابت آنها شده است. اما به هر حال این گروه از زنان به ادامه یافتن درمان دیابت پس از تولد فرزندان نیاز خواهند داشت.

Leave a reply