کانال دیابت تابان

شما هم برای مطرح نمودن سوالات خود و کسب اطلاعات روزانه در مورد دیابت به کانال دیابت ما در تلگرام بپیوندید.

https://telegram.me/pctdiabetes

@diabetespct

پرسش و پاسخ ها در کانال تلگرام

 • روزه داري در چه بيماراني ممنوع است ؟

  ۱٫ بيماران ديابتي كه بيماري آنها كنترل شده نيست.
  ۲٫ بيماران ديابتي كه به رژيم دارويي خود عمل نمي كنند.
  ۳٫ بيماراني كه سابقه كماي ديابتي دارند.
  ۴٫ بيماران مبتلا به ديابت كه باردار مي شوند و بيماراني كه در بارداري دچار ديابت مي شوند.
  ۵٫ بيماران ديابتي كه به طور همزمان دچار عفونت در جايي از بدن هستند.
  ۶٫ بيماراني كه علاوه بر ديابت ، دچار بيماري يا عارضه جدي ديگري مثل فشار خون كنترل نشده يا بيماري قلبي هستند.
  ۷٫ بيماران ديابتي مسني كه اختلال تمركز و حواس دارند.
  مراقبت هاي روزه داري در هر فرد منحصر به اوست و بر حسب فرد فرق مي كند. اگر قند خون ۲ ساعت بعد از افطار بيش از ۲۵۰ باشد ، روزه دار بايد مقدار شام مصرفي خود را در روز بعد ۲۰ درصد كاهش دهد. اگر قند خون طي روزه داري كمتر از ۶۰ يا بيشتر از ۳۰۰ باشد ، فرد روزه دار بايد روزه را افطار كند.
  غذاي افطار در بيماران ديابتي بايد به چند وعده تقسيم شود زيرا مصرف مواد غذايي به صورت وعده كامل با افزايش قند همراه خواهد بود.كربوهيدارت هاي ساده براي افطار و كربوهيدرات هاي پيچيده براي سحر انتخاب مناسبتري است. مصرف مايعات كافي (حداقل ۲ ليتر) در زمان غير ناشتايي از بروز كم آبي جلوگيري مي كند.

 • آقاي ناصر جمشيدي: سلام دو ساله دیابت دارم مصرف روزی یک عدد قرص بن کلامید برام مناسب تر است یا روزی ۳عدد متفورمین۵۰۰ با هر دو قرص با این دوزها قندم کنترل میشه؟

  پاسخ دكتر امير صدري :

  متخصص دیابت با توجه به نوع بیماری و میزان قند اخیر شما و فاکتورهای همراه برای شما تعریف درمان خواهد داشت. در این مورد باید کلیه آزمایشات شما بررسی شود تا درمان بهتر و راحت تر انتخاب شود.

 • سلام اگه قند شخصی بالا تر از ۳۰۰باشد با وجود خوردن قرص های مختلف تجویز پزشک و مجبور باشد انسولین بزند ایا باید بیمارستان برود یا در خود مطب هم میشود دوز انسولین را مشخص کرد و بزند؟

  پاسخ دكتر امير صدري :

  به طور معمول و براساس تحقیقات انجام شده بهتر است شروع انسولین با بستری شدن در بیمارستان برای مدت کوتاه باشد اما در برخی موارد در صورتی که بیمار در خطر نوسان شدید قند نباشد می توان انسولین را با دوز پایین در شیوه سرپایی هم شروع کرد.

 • خانم Zaynab : میشه یه سری نکات وراهنمایی درموردنحوه محاسبه کربوهيدرات فاکتورموادغذایی هم بدین؟

  پاسخ دكتر داوود عباسي (ديابتولوژيست):

  جهت محاسبه ميزان واحد هاي كربوهيدرات مواد غذايي در ابتدا لازم است بدانيد چه مواد غذايي حاوي كربو هيدرات هستند و سپس بر اساس اندازه گيري هاي استاندارد واحد كربوهيدرات را شمارش كنيد در اينجا فقط مي توانيم مثالي جهت آشنايي بيشتر شما بزنيم : در مورد ميوه ها يك مشت بسته هر فرد به اندازه يك واحد كربوهيدرات است.
  جهت كسب اطلاعات بيشتر بايد در كلاس هاي آموزشي كلينيك تابان حضور بهم رسانيد.

 • خانم Mariya : من تازه ازدواج كردم همسرم ديابت دارن و انسولين تزريق ميكنن،چون ناراحت ميشن من جرأت نميكنم بپرسم چه غذائي بايد بپزم كه براش ضررنداشته باشه، ميشه راهنماييم كنين از چه سبدغذايي ميتونم استفاده كنم و چه مقدار. ممنونم

  پاسخ دكتر داوود عباسي (ديابتولوژيست):

  بستگي به نوع ديابت، سن بيمار و نوع دارو ،ميزان وزن رژيم غذايي تعيين ميشود
  جهت تعيين وقت با پذيرش تماس حاصل فرماييد.

 • آقاي Mehdi : ميزان فيلتراسيون گلومروليGFR چه نوع آزمايشي است؟

  پاسخ دكتر داوود عباسي (ديابتولوژيست):

  در اصل GFRعملكرد كليه شما در برابر خروج مواد زائد از بدن است كه با روش هاي مختلف اندازه گيري مي شود براي اندازه گيري تقريبي GFR به روش MORD نياز به آزمايش كراتنين خون و سن بيمار مي باشد كه ساده ترين روش اندازه گيري GFR است در روش هاي ديگر مانند روش COCKCROFT-GAULT نياز به داشتن سن بيمار ، وزن و كراتنين خون مي باشد.

 • خانم دعاگويي: سلام من سه ساله قند دارم صبح ناشتا كم پيش مياد زير ١٣٠ باشم به نظر شما زياد نيست روزي ٣ عدد متفورمين ميخورم البته بالاتر از ١٣٠ هم نمياد ؟(سن ۵۰ سال)

  پاسخ دكتر داوود عباسي (ديابتولوژيست):

  براي تشخيص اينكه آيا قند ها در يك فرد ديابتي كنترل است يانه علاوه بر كنترل قند در منزل با دستگاه گلوكومتر كه بايد قندهاي قبل غذا بين٧٠ تا ١٣٠ و قندهاي بعد ازغذا كمتر از١٨٠ باشد هر سه ماه بايد هموگلوبين اي وان سي در آزمايشگاه چك شود كه عدد ش بايد زير ٧ درصد باشد.

 • خانم يا آقاي Na Z : سلام وقتتون بخیر. من دیابت نوع ۱دارم و از انسولین لانتوس و نوورپید استفاده می کنم. الان متوجه شدم در هفته ۵بارداری هستم. لانتوس در بارداری چه عوارضی می تواند داشته باشد. ممنون

  پاسخ دكتر داوود عباسي (ديابتولوژيست):

  عوارض خاصي ندارد اما هنوز مصرف لانتوس در دوران بارداري تاييديه ندارد بنابر اين در دوران بارداري از انسولين NPH و يا دتمير استفاده مي شود.

 • آقاي Mehdi : بهترین در مان برای زگیل کف پای دیابتی چیست؟ بنده بانظر متخصص پوست دوبار با فاصله یک ماه فریز کردم ولی تاثیری نداشته

  پاسخ دكتر داوود عباسي (ديابتولوژيست):

  درمان زگيل در ديابت و يا غير ديابت فرقي نمي كند و بايد تحت نظر پزشك متخصص پوست انجام شود.

 • خانم MASTANEH : من یه مادر دیابتی دارم که میزان قند خونش بسیار بالاست باتوجه به این موضوع که یکی از چشماش رو عمل کرد و آب سیاه هم آورده بود دکتر متخصص چشم گفت که مشکل دیدشون به جز با پایین آمدن قند خون امکان پذیر نیست الان چه کار باید انجام بدم ؟(قند۳۵۰)

  پاسخ دكتر داوود عباسي (ديابتولوژيست):

  اگر چشم پزشك شما درمان هاي لازم براي اب سياه انجام داده و مشكلي از نظر شبكيه چشم نداريد تاري ديدتان مي تواند براي قند بالاي خونتان باشد كه تا چند هفته بعداز كنترل خونتان بر طرف مي گردد نگران نباشيد.

  ❗️جهت تعيين وقت سريعاً با كلينيك به شماره۲۶۷۶۰۳۲۱ تماس حاصل فرماييد.❗️

 • افراد مبتلا به دیابت بهتر است چه مواد غذایی را مصرف کنند و چه موادی را مصرف نکنند تا قند خون آنها دچار بالا و پایین رفتن های زیاد نشود؟

  پاسخ دكتر محمد هاشمي (پزشک و متخصص تغذیه از کانادا ):

  باید اشاره کرد که برای حفظ تعادل در میزان قند خون، رعایت و داشتن یک رژیم غذایی متنوع، متعادل و متناسب توصیه می‌شود، ولی در افراد دیابتی توجه به مصرف فیبرهای غذایی به واسطه خاصیت آنها در ثابت نگه داشتن قند خون از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است

  در ضمن این را هم بدانید که برخلاف برخی تبلیغات صورت گرفته محرومیت مطلق از هیچ نوع از مواد خوراکی در دیابت و برای بیماران دیابتی وجود ندارد، ولی قندهای ساده به دلیل اثر سریع در بالا بردن سطح قند خون بایستی با احتیاط و به شکل محدودتری استفاده شوند.

 • افراد دیابتی با رعایت چه نکاتی می‌توانند از پیشرفت بیماری دیابت خود جلوگیری کنند؟

  پاسخ دكتر محمد هاشمي (پزشک و متخصص تغذیه از کانادا ):

  در کنترل بیماری دیابت و مدیریت آن اصلاح شیوه زندگی به مفهوم پیروی از از الگوی غذایی صحیح و رعایت فعالیت فیزیکی مناسب در کنار مصرف درست و به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشکان و انجام منظم آزمایشات و پایش‌های دوره‌ای توصیه شده توسط پزشک معالج می‌تواند از پیشرفت بیماری و عوارض آن جلوگیری کند.

 • آیا مواد غذایی وجود دارند که مقاومت سلولی به انسولین را زیاد کنند و در واقع باعث بروز بیماری دیابت شوند؟

  پاسخ دكتر محمد هاشمي (پزشک و متخصص تغذیه از کانادا ):

  مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف زیاد شیرینی‌جات و مواد قندی، همچنین چربی‌ها و خوراکی‌های چاق کننده در طول زمان می‌تواند از یکسو با انباشت بافت چربی و از سوی دیگر با افزایش فعالیت و در نتیجه فشار کاری و در نهایت فرسودگی پانکراس به پیدایش مقاومت به انسولین در سلول های بدن و نهایتا بروز دیابت منجر شوند.
  باید گفت که براساس مطالعات انجام شده قطعا مصرف فست فودها و شیرینی‌ها در یک رژیم غذایی اصولی و صحیح جایی ندارند، محدودیت در مصرف این خوراکی‌ها شامل تمامی افراد است، ولی افراد دیابتی بایستی در این مورد احتیاط بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند.

   

 • بسیاری از مبتلایان به دیابت می پرسند که در مورد مصرف میوه های شیرین یا سایر میوه‌ها باید چه نکاتی را دقت کنند؟

  پاسخ دكتر محمد هاشمي (پزشک و متخصص تغذیه از کانادا ):

  مصرف میوه های شیرین به شرط رعایت میزان توصیه شده توسط پزشک به میزان محدود و با لحاظ کردن کنترل قند خون ممنوعیت ندارد.

 • خانم Delaram a : ببخشید میخواستم بپرسم انسولین ام پی اچ قلم برای تزریق داره یا فقط سرنگ هست؟

  پاسخ دكتر داوود عباسي (ديابتولوژيست):

  در حال حاضر در دنيا انسولين به صورت قلمي تزريق مي شود چه انسولين هاي انساني چه انسولين هاي مدرن ولي در حال حاضر در ايران فقط انسولين هاي مدرن با تزريق مي شوند.

 • آقاي رضوي: سلام قند خون من صبحها ناشتا گاهی ۱۲۰هست وگاهی هم که سر درد دارم به ۲۵۰ میرسد که باخوردن متفورمین میاد پایین سنم ۶۳هست راهنمایی فرمایید.

  پاسخ دكتر داوود عباسي (ديابتولوژيست):

  جهت چك اينكه ايا قند كنترل است يا نه علاوه بر اندازه گيري قند خون در منزل بايد ازمايش اي وان سي هم در ازمايشگاه چك شود ميزان قند خون در ديابت بسته به شرايط فرد مانند سن بيمار، مدت ابتلا به ديابت ،عوارض ديابت و …. دارد ولي به طور كلي قند قبل غذا بهتر است بين ٧٠ تا ١٣٠ باشد قند بعد ازغذا كمتر از ١٨٠ و اي وان سي كمتر از ٧ درصد

 • در مورد غذاهایی که قند بالایی ندارند اما کالری بالایی دارند ایا این مواد غذایی می توانند مورد استفاده افراد دیابتی قرار بگیرند؟

  پاسخ دكتر محمد هاشمي (پزشک و متخصص تغذیه از کانادا ):

  در تمام افراد استفاده از این نوع غذاها باید کنترل شده و محدود باشد اما در افراد مستعد ابتلا به دیابت و یا افراد دیابتیک غذاهای پرکالری از آنجا که می‌توانند موجب پیشرفت اضافه وزن و چاقی افراد باشند، سبب تشدید مقاومت به انسولین و گسترش دیابت می‌شوند، لذا باید از مصرف آنها پرهیز کرد.

 • دیابتی‌ها می‌توانند از نوشابه‌های بدون قند یا شیرینی‌ها یا مثلا مرباها و شکلاتهای بدون مواد قندی استفاده کنند؟

  پاسخ دكتر محمد هاشمي (پزشک و متخصص تغذیه از کانادا ):

  این مواد و شیرینی‌ها اگرچه مواد قندی( از نوع گلوکز) ندارند اما در ترکیب خود موادی نظیر آرد سفید و روغن‌های اشباع شده را دارند و حاوی کالری بالایی نیز هستند ولی در مقایسه با شیرینی ها و شکلاتهای معمولی این میزان کالری کمتر است به همین دلیل مصرف نامحدود آنها مجاز نیست ولی در افرادی که دچار اضافه وزن نیستند و قند خون آنها کنترل شده است می‌توانند به میزان محدود مصرف شوند.
  نوشابه‌های رژیمی واقعی هم اگرچه فاقد قند بوده و کالری بالایی ندارند، اما سایر مضرات نوشابه ها را نظیر تاثیرات منفی بر روی مخاط گوارش و یا ایجاد پوکی استخوان را به همراه دارند. ضمن اینکه اساسا نوشیدنی‌های گازدار موجب افزایش اشتها و پرخوری می‌شوند. به علاوه گاز موجود در نوشابه سبب اتساع معده و افزایش ظرفیت آن می‌شوند و زمینه را برای اضافه وزن مهیا می‌کنند و لذا مصرف آن‌ها هم توصیه نمی‌شود.

 • سلام. من علاقه شدیدی به انار و زرشک دارم. همینطور ترشیجات از لواشک و الوچه بگیر تا .... با توجه به اینکه دیابت نوع دو دارم ایا میتوانم از موارد اشاره شده استفاده کنم؟ چه مقدار میتونم استفاده کنم؟ با تشکر - حمیدرضا

  پاسخ دكتر امين صالح پور (دكتراي تغذيه و رژيم درماني ):

  خير چون انار يا ميوه هاي ديگه بويژه ميوه هاي خشك اگرچه قند طبيعي دارند اما زياده روي در مصرف آنها موجب افزايش قند خون ميشود
  روزانه ٤ سهم يا واحد توصيه مي شود

 • فرد مبتلا به دیابت، بهتر است از قند واقعی استفاده کند یا از جایگزین‌های آن؟

  این موضوع به موارد زیادی بستگی دارد.
  هر دوی آنها می‌تواند در یک برنامه غذایی سالم گنجانده شوند، اما شما باید مصرف هر دوی آنها را محدود کنید. اخیرا، یک مطالعه در دانمارک نشان داده افراد سالمی که در روز حدود ۴ فنجان کولای شیرین شده با قند را به مدت ۶ ماه می‌نوشند، در مقایسه با افرادی که کولای شیرین شده با آسپارتام می‌نوشند، به‌طور قابل توجهی با افزایش چربی در ناحیه شکم، افزایش سطح کلسترول و تری‌گلیسیرید خون مواجه می‌شوند.

 • شیرین‌کننده‌های مصنوعی باعث بروز سرطان می‌شوند؟

  نتایج مطالعات نشان داده بودند، دوزهای بالای یک نوع شیرین‌کننده به نام سیکلامات، که امروزه از بازار خارج شده، در ترکیب با ساخارین، باعث بروز سرطان مثانه در حیوانات آزمایشگاهی شده است. از آن زمان، سازمان غذا و داروی آمریکا شیرین‌کننده‌های مصنوعی را که در ایالات متحده استفاده می‌شوند، تحت آزمایش‌های گسترده حیوانی و انسانی قرار می‌دهد تا ایمنی‌شان تائید شود. در هرصورت، سازمان غذا و دارو محدودیت‌های زیادی را برای دریافت روزانه هر یک از این شیرین‌کننده‌های مصنوعی وضع کرده است. یعنی باید با احتیاط این قندهای جایگزین را مصرف کرد.

 • داخل بسته‌های جایگزین قندها چه‌چیزی قرار دارد؟

  نتایج مطالعات نشان داده بودند، دوزهای بالای یک نوع شیرین‌کننده به نام سیکلامات، که امروزه از بازار خارج شده، در ترکیب با ساخارین، باعث بروز سرطان مثانه در حیوانات آزمایشگاهی شده است. از آن زمان، سازمان غذا و داروی آمریکا شیرین‌کننده‌های مصنوعی را که در ایالات متحده استفاده می‌شوند، تحت آزمایش‌های گسترده حیوانی و انسانی قرار می‌دهد تا ایمنی‌شان تائید شود. در هرصورت، سازمان غذا و دارو محدودیت‌های زیادی را برای دریافت روزانه هر یک از این شیرین‌کننده‌های مصنوعی وضع کرده است. یعنی باید با احتیاط این قندهای جایگزین را مصرف کرد.

 • آیا عسل بهتر از شیرین‌کننده‌های مصنوعی است؟

  عسل در مقایسه با قند کمی بیشتر آنتی‌اکسیدان دارد.
  عسل همچنین مقدار کمی مواد معدنی دارد که برای کنترل قند خون مهم هستند، مانند کرومیوم، مس و روی.
  در کل عسل خالص( دقت کنید عسل خالص و نه عسل هایی که به طور مصنوعی شیرین می شوند) شاخص گلیسمی کمتری از قند حبه‌ای دارد، بنابراین ممکن است گلوکز خون را کمتر تحت تاثیر قرار دهد.
  البته عسل کالری معادل قند دارند، بنابراین اگر زیاد از آنها مصرف کنید، در معرض خطر افزایش وزن قرار می‌گیرید.

کانال دیابت تابان

شما هم برای مطرح نمودن سوالات خود و کسب اطلاعات روزانه در مورد دیابت به کانال دیابت ما در تلگرام بپیوندید.

https://telegram.me/pctdiabetes

@diabetespct

درمان دیابت | کلینیک دیابت تابان – تشخیص و درمان دیابت درمان دیابت | سوالات

درمان دیابت | کلینیک دیابت تابان – درمان دیابت تشخیص و درمان دیابت | سوالات

درمان دیابت | کلینیک دیابت تابان - تشخیص و درمان دیابت | سوالات
درمان دیابت | کلینیک دیابت تابان درمان دیابت – تشخیص و درمان دیابت | درمان دیابت سوالات