انسولین هوشمند Ins-PBA-F: آینده ای متفاوت برای مبتلایان به دیابت!

علیرغم تمامی پیشرفت های حاصل در مدیریت دیابت توسط انسولین مثل پمپ انسولین، کماکان بیماران دیابتی نیازمند هوشمندی مستمر درباره تنظیم میزان انشولین روزانه خود هستند. چنانچه میزان انسولین بیش از اندازه باشد خطر کما و حتی مرگ بیمار را تهدید می کند و چنانچه مقدار آن کمتر از میزان مورد نیاز باشد، بیمار را دچار عوارض کوتاه و بلند مدت مثل قطع عضو می کند.

اما به تازگی روزنه ای متفاوت از امید برای بیماران دیابتی، به خصوص مبتلایان به نوع یک دیابت ایجاد شده است. یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه یوتا موفق به تولید نوعی انسولین شده اند که با بالارفتن قند خون فعال می شود. در این نوع انسولین، فرد دیابتی می تواند انسولین را به میزان ثابت و در زمان مشخص به خود تزریق کند، چرا که این انسولین دارای ماندگاری طولانی در خون است و در زمانی که قند خون افزایش می یابد، فعال می شود!

این انسولین هوشمند که Ins-PBA-F نام دارد، مراحل آزمایشی خود را بر روی موش ها به موفقیت پشت سر گذاشته است. در این آزمایشات ماندگاری ۱۴ ساعته انسولین در موش ها به ثبت رسید و در این زمان فعالیت هوشمند انسولین Ins-PBA-F در راستای کاهش قند خون موش ها به دفعات مشاهده گردید. اما مهمتر از همه اینکه خطر فعالیت بی رویه انسولین موش ها را تهدید نمی کرد.

در مقایسه با انسولین های فعلی، Ins-PBA-F توانسته است تا وجه تمایز خود را در دوام طولانی و کاهش بهینه قند خون منعکس کند. این اولین بار نیست که محققین دست به تولید انسولین هوشمند می زنند، بلکه در انواع تحقیقاتی قبلی آن از یک نوع ژل یا پوشش پروتئینی استفاده می شد تا در زمان بالارفتن قند خون فعال شود. اما پوشش مذکور باعث بروز مشکلاتی در بدن می شد که سیستم ایمنی به آن واکنش تدافعی نشان می داد. به گفته یکی از محققین این طرح، تا کنون هیچ نوعی از انسولین تولید نشده که بتواند به این شکل هوشمند عمل کند و محقق دیگر این تیم تحقیقاتی اعلام کرده که این انسولین در نوع خود منحصر به فرد است و به دلیل واکنشی که به گلوکوز نشان می دهد، لایق لقب هوشمند است. به گفته وی، Ins-PBA-F بواسطه مهندسی انسولین طبیعی و ایجاد تغییرات شیمیایی در آن به وجود آمده و به همین دلیل بی خطر است.

از این رو انتظار می رود تا این نوع از انسولین به قطعی ترین و قابل اطمینان ترین روش درمان دیابت تبدیل شود. اما کماکان پیشنهاد می شود که برای سلامتی و کنترل دیابت، روش سالم زندگی کردن همچنان در اولویت قرار گیرد. ارتقای دانش شما از دیابت، ورزش، تغذیه مناسب، وزن صحیح، تنظیم ساعت بیولوژیک و مدیریت هوشمند دیابت می توانند قطعی ترین تضمین کننده سلامت شما باشند.

مرحله ابتدایی آزمایش این انسولین بر روی انسان در ۲ تا ۵ سال آینده آغاز می شود و بدون شک مرکز دیابت تابان که همواره راقب و پیشتاز در بکارگیری روش های نوین در کنترل، درمان و مراقبت از دیابت است از این راه حل در صورت نهایی و توضیع شدن در جامعه پزشکی بهره برداری خواهد کرد! با امید روزی که بیماران دیابتی از تکنولوژی ها و دارو های هوشمند جهت پویایی در مدریت دیابت خود بهره مند شوند، که البته شاید با روند سریع  پیشرفت علم چنین روزی دور نخواهد بود.

Leave a reply